4 stycznia 2016

ZUS zarejestrował pierwsze elektroniczne zwolnienia

Od 1 stycznia lekarze mogą wystawiać zwolnienia z pracy w formie elektronicznej. Przez pierwsze cztery dni Nowego Roku w systemie ZUS zarejestrowało się ponad 14 tys. lekarzy; wystawionych zostało około 250 e-zwolnień. Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie w grudniu apelowała do swoich członków, by powstrzymali się od wystawiania druków ZLA w formie elektronicznej.

ORL zaleca wypisywanie zwolnień w formie papierowej do czasu ustalenia jasnych zasad współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z lekarzami.

Informacje o liczbie zarejestrowanych w systemie ZUS lekarzy i liczbie wystawionych e-zwolnień przekazał członek zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Radosław Stępień.

Wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie jest automatycznie przekazywane do ZUS. Pracodawca – płatnik składek – który ma swój profil na zusowskiej platformie otrzymuje zwolnienie wystawiane pracownikom, a sami ubezpieczeni – informację o wystawionym im zwolnieniu.

Większość danych do wypełnienia e-ZLA jest automatycznie pobierana z systemu ZUS, system weryfikuje wpisy wprowadzane przez lekarza (np. podpowiada numer statystyczny choroby). Lekarz nie musi już – jak przy papierowej wersji zwolnień – przesyłać ich do ZUS ani przechowywać drugiej kopii.

ORL zwraca jednak uwagę na niekorzystne dla lekarzy rozwiązania dotyczące kluczowego elementu systemu,  czyli podpisu elektronicznego. Aby wystawiać e-zwolnienia lekarz taki podpis musi sobie kupić na wolnym rynku, albo korzystać z platformy e-PUAP. Ta z kolei, jak mówili członkowie Rady, którzy z niej korzystają, nie działa na tyle sprawnie, by faktycznie e-zwolnienie można było wystawić w czasie krótszym niż papierowe.

ZUS argumentuje, że wprowadzenie e-zwolnień poprawi m.in.: efektywność obsługi zaświadczeń lekarskich, skróci czas ich wystawiania, zniesie obowiązek przekazywania zwolnienia do zakładu pracy przez pracownika oraz przyniesie wymierne oszczędności. Dzięki e-zwolnieniom ZUS ma mieć większą możliwość kontrolowania prawidłowości wykorzystywania zwolnień, zwłaszcza tych kilkudniowych.

jw/PAP

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie