3 października 2018

Apel Okręgowej Rady Lekarskiej

Po zapoznaniu się z obywatelskim projektem ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz stanowiskiem Konsultanta Krajowego w dziedzinie zdrowia publicznego Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie apeluje do Parlamentarzystów o odrzucenie w całości ww. projektu ustawy jako zagrażającego bezpieczeństwu zdrowotnemu obywateli naszego kraju.

Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie wyraża zdecydowany sprzeciw wobec działań zmierzających do zniesienia obowiązku szczepień ochronnych. Szczepienia są osiągnięciem medycyny o istotnej doniosłości dla zdrowia ludzkiego. Potwierdzeniem istotności szczepień i potrzeby ich wykonywania są badania naukowe, które jednoznacznie dowodzą korzyści wynikających ze szczepień.

Zauważamy, że obowiązek szczepień ochronnych jest gwarantem nie tylko zdrowia jednostki, ale także wpływa na odporność całej populacji.

Z zaniepokojeniem odnotowujemy coroczny wzrost liczby odmów dotyczących szczepienia dzieci. Z ubolewaniem przyjmujemy fakt zebrania przez Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP” 121 tysięcy podpisów pod projektem ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Mamy świadomość, że konieczne są działania edukacyjne mające na celu upowszechnienie wiedzy dotyczącej szczepień ochronny oraz wzrost świadomości społecznej w tym temacie.

Tagi: ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie