5 maja 2023

Cyfryzacja zdrowia w interesie społecznym | RAPORT Warszawa 2023

Jak będzie wyglądać sektor ochrony zdrowia w przyszłości? Czy nowe technologie w medycynie uzdrowią problemy systemu? A może ich zastosowanie będzie obarczone zbyt dużym ryzykiem? Dokument stanowi kompendium wiedzy o prawdziwej cyfrowej rzeczywistości branży medycznej w Polsce. Zawiera diagnozę najważniejszych problemów i zbiór pomysłów na ich rozwiązanie. Jak przygotować się na nadejście zmian?

Jakie zagadnienia porusza Raport „Cyfryzacja zdrowia w interesie społecznym”?

Kluczowymi pojęciami, do których odnosi się dokument są:

 • Suwerenność cyfrowa
 • Interoperacyjność (w zdrowiu)
 • Dostępność danych
 • Transparentność danych
 • Cyfrowe nierówności w zdrowiu
 • Wspólnica danych

 

 

Nowe technologie w medycynie – nowe standardy i przyszłość ochrony zdrowia 

Mamy nadzieję, że niniejszy raport przesunie dyskusje nad cyfryzacją zdrowia z czysto technicznych rozważań o interoperacyjności w stronę refleksji nad konsekwencjami społecznymi podejmowanych przez władze publiczne wyborów. Nowe technologie nas nie zbawią – one są narzędziem, które będzie na tyle użyteczne, na ile potrafimy się nim rozważnie posłużyć. Żyjemy w społeczeństwie informacyjnym, w którym sztuczna inteligencja, narzędzia cyfrowe i wirtualne środowisko są czynnikami, jakie należy uwzględniać w politykach społecznych. Testowane w systemach ochrony zdrowia na całym świecie, rozwiązania cyfrowe mają w zamyśle zwiększyć efektywność oraz poprawić jakość świadczeń medycznych. Dotychczasowe doświadczenia z wdrażaniem e-zdrowia wskazują jednak, że narzędzia te, wprowadzane bez odpowiedniego przygotowania, mogą generować skutki odwrotne od zamierzonych.

 

Sztuczna inteligencja w medycynie, robotyka oraz perspektywy postępu technicznego w naszym życiu to także temat najnowszego wydania miesięcznika „Puls”

 

Cyfryzacja zdrowia – rekomendacje autorów raportu

Najważniejszym aspektem rozwoju społeczeństwa cyfrowego jest zaufanie obywateli do systemu publicznego, za który odpowiadają władze publiczne. Zależy ono od właściwie wytyczonych celów cyfryzacji, opisujących je ram prawnych, w szczególności mechanizmów ochrony prywatności danych zdrowotnych, które uważane są za szczególnie wrażliwe, a przede wszystkim od ich przestrzegania i rzeczywistego zastosowania. Zaufanie wymaga dialogu społecznego, szczególnie w okresie głębokiej transformacji systemu zdrowia, który czeka nas w najbliższej przyszłości. Z rekomendacji autorów raportu dowiemy się m.in., że:

  • potrzebne jest wypracowanie standardów technicznego rozwoju sztucznej inteligencji (AI),
  • należy uregulować zasady wykorzystania zasobów oraz wybierania dostawców chmurowych i oprogramowania,
  • konieczne jest uregulowanie kwestii odpowiedzialności za błędy i zdarzenia niepożądane wynikające z pracy urządzeń cyfrowych i algorytmów.

 

Mapa raportu

 

Autorzy raportu:
Magdalena Władysiuk, Marta Musidłowska, Jan Zygmuntowski, Anna Padiasek, Michał Bedlicki, Maria Libura, Sebastian Sikorski, Michał Florczak, Artur Olesch, Maciej Malenda, Jacek Sztajnke

 

Tagi: , , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie