6 września 2016

Czas na Zdrowie+, apelują przedstawiciele zawodów medycznych

Na dzisiejszej konferencji prasowej zorganizowanej przez PZM w siedzibie Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie przedstawiciele organizacji zrzeszonych w Porozumieniu mówili o konieczności pilnych zmian i priorytetowym traktowaniu inwestycji w ochronie zdrowia. Celem tych działań jest zapewnienie Polakom leczenia na poziomie europejskim, a pracownikom medycznym –  warunków odpowiednich do standardów Unii Europejskiej.

Całość swoich postulatów określają wspólnym hasłem Zdrowie+, które nawiązuje do nazewnictwa programów obecnego rządu, takich jak 500+, czy Mieszkanie+. Reprezentanci PZM chcą, aby rząd potraktował obszar służby zdrowia równie priorytetowo.

Konferencja-Porozumienia-Zawodów-Medycznych

Fot. Puls

 

Manifestacja Porozumienia Zawodów Medycznych odbędzie się 24. września w Warszawie. Wezmą w niej udział pracownicy ochrony zdrowia reprezentujący wszystkie zawody medyczne, aby wspólnie i jednomyślnie apelować do władz o lepsze warunki pracy, zatrudnienia i leczenia.

– Nakłady na publiczną ochronę zdrowia to 4,38 PKB przy minimalnym poziomie wskazanym przez WHO na poziomie 6,8 PKB – podkreślał Julian Wróbel z warszawskiego samorządu lekarskiego wskazując, że przy tak niskim poziomie finansowania trudno mówić o bezpieczeństwie pacjenta. Zwrócił również uwagę na niedobór kadr medycznych we wszystkich grupach zawodowych, szczególnie przy wskazaniach demografii, które będą skutkowały coraz większą liczbą osób starszych, wymagających opieki.

– Musieliśmy się zjednoczyć, aby pokazać, że nasz problem nie dotyczy poszczególnych grup zawodowych (lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych), ale wszystkich pracowników ochrony zdrowia  – mówił Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL – To problem pacjentów i naszego państwa.

PZM apeluje też o przestrzeganie prawa pracy w szpitalach i poradniach, zmniejszenie biurokracji na rzecz czasu dla pacjentów, uchwalenie obywatelskiego projektu ustawy o warunkach zatrudnienia w ochronie zdrowia.

(pn)

Tagi: , , , , , , , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie