20 grudnia 2020

Czy naruszono normy Kodeksu Etyki Lekarskiej? Wniosek OIL w Warszawie

Zespół ds. monitorowania naruszeń w ochronie zdrowia OIL w Warszawie zwraca się do Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej w sprawie wypowiedzi lek. Stanisława Karczewskiego.

„Zwracam się z prośbą o przeanalizowanie treści wypowiedzi lek. Stanisława Karczewskiego zamieszczonej w portalu Twitter pod adresem:  https://twitter.com/StKarczewski/status/1340224374989795329?s=20 o treści:
Panie Prezydencie. Zachęcam do szczepienia. Sam, choć przeszedłem#COVID19, będę się szczepił. Ale stanowczo odradzam ofertę Pana @KosiniakKamysz. Są politycy, którym się ufa i są tacy, którym trudno ufać.”
Powyższy komentarz nawiązywał do wypowiedzi lekarza Władysława Kosiniaka-Kamysza, który to zaproponował Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie zaszczepienie przeciw SARS-CoV-2.” – o zbadanie tej wypowiedzi pod kątem naruszenia zasad Kodeksu Etyki Lekarskiej w imieniu Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie wystąpił lek. Michał Gontkiewicz, Przewodniczący zespołu ds. monitorowania naruszeń w ochronie zdrowia.

Czy złamano normy Kodeksu Etyki Lekarskiej? 

„W mojej ocenie powyższa publiczna wypowiedź jawnie godzi w Kodeks Etyki Lekarskiej, w szczególności art. 52 KEL. Dodatkową konsekwencją wskazanej wypowiedzi lek. Karczewskiego jest swoista sugestia, że poglądy polityczne mogą przeważać nad profesjonalizmem medycznym i publicznie zmniejsza zaufanie do zawodu lekarza. Art. 3 KEL wyraźnie mówi: „Lekarz powinien zawsze wypełniać swoje obowiązki z poszanowaniem człowieka bez względu na wiek, płeć, rasę, wyposażenie genetyczne, narodowość, wyznanie, przynależność społeczną, sytuację materialną, poglądy polityczne lub inne uwarunkowania.” – argumentuje Przewodniczący zespołu ds. monitorowania naruszeń w ochronie zdrowia.

Treść całego wystąpienia do pobrania poniżej.

Tagi: , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie