12 czerwca 2017

III Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne – nauka i integracja

Już po raz trzeci lekarze dentyści mieli szansę wysłuchać wielu wykładów, uczestniczyć w warsztatach, a także poznać preparaty, narzędzia i sprzęt wystawiany przez licznych producentów. W III Mazowieckich Spotkaniach Stomatologicznych, których organizatorem jest Okręgowa Izba Lekarska w  Warszawie uczestniczyło 587 lekarzy dentystów i 50 prelegentów.  Swoje wyroby prezentowało 48 wystawców.

Powitanie uczestników III Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych

Powitanie uczestników III Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych

III Mazowieckie Spotkana Stomatologiczne zgromadziły lekarzy dentystów nie tylko z województwa mazowieckiego, ale także z regionów tak odległych jak Rzeszowskie, Zakopane, Szczecin. Śmiało można powiedzieć, że spotkanie w Serocku miało charakter ogólnopolski.

Powitanie uczestnikow-III-Mazowieckich-Spotkan-Stomatologicznych-1

Powitanie uczestników III Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych

„Jestem na konferencji szkoleniowej, organizowanej przez Izbę Lekarską w Warszawie  po raz pierwszy,” powiedział jeden z uczestników, który przyjechał z Białostockiego. „Zachęciły mnie do przyjazdu koleżanki, które brały udział w ubiegłorocznym spotkaniu i bardzo chwaliły jakość i różnorodność tematyczną wykładów. Rzeczywiście miały rację, nie rozczarowałem się.”

Podobnie jak w latach ubiegłych tematyka naukowa spotkania była bardzo różnorodna. Prezentowano zagadnienia z wszystkich działów stomatologii: od leczenia zachowawczego, szczególnie endodoncji, przez periodontologię, chirurgię czaszkowo-szczękową po implantologię i protetykę. Wykładowcy często ilustrowali wystąpienia przykładami z własnego doświadczenia zawodowego. Dr n. med. Katarzyna Brus-Sawczuk, pracownik Instytutu Stomatologii WUM, specjalizująca się w endodoncji, przedstawiła wiele trudnych przypadków opracowywania przestrzeni systemu korzeniowego, w których tylko wnikliwa analiza wcześniejszej historii uzębienia, zdjęcia RTG i CT umożliwiły trafną diagnozę.

 

 
W wykładzie z dziedziny implantoprotetyki ppłk Remigiusz Budziłło z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej przestrzegał przed zbyt szybkim podejmowaniem decyzji o zastosowaniu implantów. Stwierdził, że nie jest to technika tak prosta, tania i bezpieczna, jak głosi obiegowa opinia. Radził najpierw zastanowić się nad standardową protetyką. Jego wystąpienie było niezwykle spektakularne, ilustrowane fragmentami „Gwiezdnych wojen” oraz muzyki z tego filmu.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się tematy z pogranicza stomatologii i innych dziedzin medycyny. Takie zagadnienia poruszał m.in. dr hab. n. med. Maciej Kostrubiec z WUM w swym wykładzie: „Pacjent z chorobą wieńcową, nadciśnieniem i zaburzenia krzepnięcia w gabinecie stomatologicznym”. Omówił skutki stosowania leków przeciwkrzepliwych w poszczególnych schorzeniach, wskazał jak postępować w przypadku, gdy pacjent je zażywający wymaga zabiegu, który może wywołać krwawienie, kiedy odstąpić od zabiegu i skierować chorego na izbę przyjęć lub do lekarza rodzinnego.
Prezentacja Martyny Osiak, doktorantki z Zakładu Chirurgii Stomatologicznej WUM, dotyczyła ryzyka onkogenezy. Po przedstawieniu danych statystycznych w zakresie nowotworów, m.in. nowotworów głowy i szyi, omówiła ona rodzaje tych nowotworów, ich lokalizację, przyczyny i diagnostykę.

Podczas III Spotkań odbyła się również sesja samorządowa Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Oto jej zapis wideo w całości:

 

 
Prezes ORL w Warszawie Andrzej Sawoni podkreśla: „Spotkania zainicjowała trzy lata temu aktywna działaczka naszej Izby, wiceprezes ORL ds. lekarzy dentystów Marta Klimkowska-Misiak. Już pierwsza konferencja się udała, miała bardzo dobrą frekwencję. Poziom naukowy od początku jest wysoki. Konkurencyjnych konferencji w kraju jest wiele, a jednak nasza cieszy się ogromnym powodzeniem. Spotkania stały się imprezą cykliczną, są jedną z naszych sztandarowych pozycji szkoleniowych.”

Doktor Agnieszka Mielczarek (w środku) z uczestnikami wykładu

Doktor Agnieszka Mielczarek (w środku) z uczestnikami wykładu

Małgorzata Skarbek

Galeria zdjęć z III Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych

Tagi: ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie