28 maja 2019

Lekarzu, zrób to dla siebie! Przyjdź na manifestację!

Szanowna Pani Doktor,
Szanowny Panie Doktorze,

Serdecznie zapraszam i apeluję do Państwa o udział w Manifestacji środowisk medycznych i pacjentów, która rozpocznie się w sobotę 1. czerwca o godz. 13 pod Ministerstwem Zdrowia w Warszawie, a zakończy pod Sejmem RP.

Celem manifestacji jest wyrażenie niezadowolenia i sprzeciwu wobec niewywiązania się przez Ministerstwo Zdrowia m. in. z obietnicy skokowego zwiększania nakładów na ochronę zdrowia, którego harmonogram określało Porozumienia Ministra Zdrowia z Porozumieniem Rezydentów OZZL z dnia 8 lutego 2018 r.

Mimo zapewnień Ministerstwa, eksperci wskazują, że kwota która dotychczas została przeznaczona na świadczenia opieki zdrowotnej jest o ok. 10 mld PLN niższa niż zakładało Porozumienie. W naszej ocenie, wyliczenia przedstawiane przez MZ na dowód, że Porozumienie jest jakoby realizowane, są oparte o sztuczki księgowe (m. in. wciągnięcie w wyliczenia poniesionych nakładów budżetu Agencji Badań Medycznych, czy odniesienie nakładów na zdrowie do historycznej wartości PKB – sprzed 2 lat) i nie mają żadnego pokrycia w kalkulacjach Wieloletniego Planu Budżetu Państwa opracowanego przez Ministerstwo Finansów, który Rada Ministrów przyjęła pod koniec kwietnia br.

Zapraszam Państwa do wspólnego zamanifestowania troski o poprawę stanu sektora ochrony zdrowia w Polsce, a jednocześnie okazania niezadowolenia z braku realizacji Porozumienia przez rządzących. Weźmy udział w manifestacji również dla nas samych, bo nikt nie będzie walczyć za nas o lepszą ochronę zdrowia.

Do zobaczenia 1. czerwca o 13 na ul. Miodowej.

Łukasz Jankowski

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie

Tagi: , , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie