13 lipca 2016

Mazowieckie: Dofinasowanie dla warszawskich szpitali ze środków unijnych

Warszawskie Centrum Onkologii oraz Szpital Psychiatryczny przy Nowowiejskiej w Warszawie znalazły się wśród podmiotów, które otrzymają środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. We wtorek podpisano umowy w tej sprawie.Wicemarszałek woj. mazowieckiego Wiesław Raboszuk, członek zarządu woj. mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz beneficjenci podpisali umowy w ramach RP WM 2014-2020.

„Szczególnie ważne są te projekty w obszarze zdrowia (…), dlatego że te projekty są trudniejsze. (…) Dzięki tym projektom pacjenci będą lepiej obsłużeni – to zasada święta, ale druga, też ważna – że ułatwi to prace samym placówkom” – podkreślała Lanc.

Największą kwotę dofinansowania, ponad 7,5 mln zł przyznano warszawskiemu Centrum Onkologii. Projekt przedstawiony przez szpital ma na celu rozbudowę infrastruktury teleinformatycznej, w tym wprowadzenie elektronicznej dokumentacji, zakup niezbędnego sprzętu i oprogramowania.

Szpitalowi Psychiatrycznemu przy Nowowiejskiej przyznano natomiast ponad 1,6 mln zł na stworzenie systemu pomocy terapeutycznej on-line, który ma pomóc osobom, które z różnych przyczyn nie mogą skorzystać z pomocy stacjonarnej.

„Mają to być usługi on-line udzielane w sferach psychologicznych, psychiatrycznych i dotyczących uzależnień. (…) To są bardzo intymne rzeczy, ludzie czasami się wstydzą przychodzić, natomiast te usługi on-line pozwolą im, na początek bez ujawniania swoich personaliów, skontaktować się ze specjalistami” – mówił dyrektor szpitala przy Nowowiejskiej Andrzej Mazur.

Wśród beneficjentów znalazła się także gmina Ożarów Mazowiecki, która zostanie dofinansowana kwotą 1,5 mln zł. Projekt gminy ma na celu zinformatyzowanie usług publicznych, w tym m.in. rekrutację do szkół i przedszkoli, obsługę usług komunalnych czy kwestie związane z opłatami i podatkami. Podobny projekt zostanie również dofinansowany na kwotę ponad 5,2 mln zł w gminach Leoncin, Leszno, Pomiechówek, Stare Babice, Zakroczym.

Ostatnim z wybranych projektów jest budowa zintegrowanego systemu ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach w powiecie legionowskim. Na kwotę 500 tys. zł zostanie dofinansowane przygotowanie i zainstalowanie 31 nowych punktów alarmowych, które będą składać się na wspomniany system w powiecie.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowany jest głównie do biznesu, administracji i sektora naukowego, a województwo ma zagwarantowane w jego ramach ponad 8 mld zł wsparcia unijnego. Za wydatkowanie funduszy odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Maksymalne dofinansowanie może stanowić 80 proc. wartości całego projektu, a w 2016 r. przewidziano ponad 50 konkursów na przeszło 2,5 mld zł łącznie.

PAP 24_24

Tagi: , , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie