20 lipca 2016

Mazowsze: Urząd Wojewódzki przedstawił priorytety polityki zdrowotnej

Onkologia, geriatria, szeroki dostęp do placówek psychiatrycznych, rehabilitacyjnych i neurologicznych, modernizacja placówek służby zdrowia i profilaktyka – takie priorytety regionalnej polityki zdrowotnej przedstawiły we wtorek władze woj. mazowieckiego.Wśród priorytetów polityki zdrowotnej Mazowsza najważniejsze będą onkologia i geriatria – podał Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie. Przedstawione priorytety są wynikiem opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia map potrzeb zdrowotnych w zakresie leczenia szpitalnego.

Według dr Beaty Jagielskiej, konsultant wojewódzkiej w dziedzinie onkologii klinicznej, o ile zachorowalność na nowotwory na Mazowszu jest nieco niższa niż w całej Polsce, to wskaźniki umieralności przewyższają te krajowe. Jej zdaniem jest to spowodowane tym, że „coraz częściej bardzo późno rozpoznajemy zaawansowane nowotwory i nie jesteśmy w stanie wdrożyć odpowiedniego leczenia”. Dodała, że nowotwory to przyczyna jednej czwartej wszystkich zgonów.

Podkreśliła też potrzebę objęcia opieką onkologiczną w większym stopniu osób po 60. roku życia, wśród których liczba zachorowań naturalnie jest wyższa, i dzieci. „Ponad 60 proc. zachorowań na nowotwory, to nowotwory u chorych po 60. roku życia” – poinformowała i dodała, że są to chorzy, którzy wymagają specyficznej opieki.

Również z tą grupą wiekową wiąże się kolejny priorytet wskazany przez urząd, jakim jest kompleksowa opieka rehabilitacyjna i neurologiczna – zarówno w kontekście schorzeń onkologicznych jak i rehabilitacji poudarowej oraz i kardiologicznej, a także zapewnienie – szczególnie poza Warszawą – kompleksowej opieki dla dzieci z zaburzeniami rozwojowymi. Według Elżbiety Nawrockiej, Dyrektor Wydziału Zdrowia MUW, szeroki dostęp do takich placówek jest potrzebny, bo szczególnie we wczesnym okresie rozwoju dziecka można jeszcze wiele naprawić i zapobiec niepełnosprawności dziecka w przyszłości.

„Celem nadrzędnym jest uregulowanie niedoborów i ograniczeń, jakie są na naszym terenie; wzrost dostępności świadczeń; podniesienie jakości świadczeń, no i przede wszystkim kompleksowość świadczeń” – powiedziała Nawrocka i dodała, że planowany jest rozwój opieki długoterminowej oraz opieki środowiskowej.

Jagielska podkreśliła konieczność stworzenia większej liczby punktów diagnostyki i leczenia onkologicznego, które znajdowałyby się blisko miejsca zamieszkania pacjenta. „Często ci chorzy, który muszą dojechać na badanie z jednego końca województwa na drugi, rezygnują z diagnostyki, albo trafiają do onkologów za późno” – dodała.

Kolejny cel to zwiększenie dostępu do Centrów Zdrowia Psychicznego. Jak mówiła Nawrocka, ważne będzie tworzenie systemu umożliwiającego kompleksową opiekę nad pacjentami z zaburzeniami psychicznymi i przeniesienie ciężaru opieki stacjonarnej na rzecz różnych form opieki ambulatoryjnej i środowiskowej.

Priorytety wieńczy profilaktyka. „Screening mammograficzny spowodował, że coraz częściej rozpoznajemy wczesne przypadki zaawansowanych nowotworów piersi” – zauważyła Jagielska. Jej zdaniem to samo dotyczy screeningu cytologicznego. „Okazuje się, że jest tak skuteczny, że spada zachorowalność na nowotwory szyjki macicy” – powiedziała.
PAP 24_24

Tagi: , , , , , , , , , , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie