16 stycznia 2017

Ministerstwo Zdrowia zachęca do składania projektów inwestycji w sektorze zdrowia

Do MZ wpłynęło 68 projektów dotyczących inwestycji w sektorze zdrowia, drugie tyle do wojewodów. Resort zachęca, by nie bać się nowego sposobu oceniania wniosków – IOWISZ. – Wszystkich, którzy mają dobre pomysły, zachęcamy: składajcie wnioski – mówi wiceminister Krzysztof Łanda.

IOWISZ czyli Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia, został uruchomiony pod koniec września. Jest wykorzystywany przy ocenie, czy planowana inwestycja w zakresie leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej czy podstawowej opieki medycznej, która miałby być finansowana ze środków publicznych, jest celowa. Dotyczy to zarówno budowy nowych placówek, modernizacji, rozbudowy już istniejących oraz wyposażenia ich w sprzęt.

„Komisja Europejska oczekiwała od nas, że projekt map potrzeb zdrowotnych będziemy realizować w sposób bardziej przejrzysty i racjonalny, w taki, który przysłuży się polskim pacjentom” – powiedział wiceminister Łanda. Zastrzeżenia miała również NIK. Dlatego, jak podkreślił Łanda, IOWISZ ma służyć zapewnieniu przejrzystości i racjonalności w wydawaniu środków unijnych. Dodał, że pieniędzy jest dużo, bo poprzedni minister zdrowia Marian Zembala wynegocjował ok. 12 mld zł, z czego ponad 5 mld zł będzie dzielone zgodnie z IOWISZ-em.

Wniosek dotyczący inwestycji w ochronie zdrowia jest weryfikowany przez NFZ i właściwego wojewodę lub przez ministra zdrowia. – Chcemy zachęcić wszystkich, którzy nie wierzą we własne siły (…). Jeśli po wypełnieniu wniosku widzą, że uzyskali wysoką punktację, niech się nie wahają, niech go złożą” – zachęcał Łanda.

Jak mówił, ministerstwu zależy na powstaniu jak najbliżej potrzeb pacjentów sieci ośrodków leczenia m.in. mukowiscydozy, replantacji, raka jajnika, które wypełnią dotychczasowe „białe plamy”, przy czym nie chodzi wyłącznie o budowę nowych placówek, ale też przekształcenie istniejących.

Zastępca dyrektora departamentu analiz i strategii ministerstwa zdrowia Jakub Adamski poinformował, że do resortu do tej pory wpłynęło 68 wniosków inwestycyjnych, drugie tyle trafiło do wojewodów. (PAP)

Tagi: , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie