5 listopada 2018

Ministrowie zdrowia Polski i Niemiec o współpracy naukowej i szczepieniach

W ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych szefowie resortów zdrowia rozmawiali m.in. o problemie rosnącej liczby osób odmawiających szczepień, a także o możliwości współpracy naukowej w kontekście powstawania Agencji Badań Medycznych – podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia.

Konsultacje odbyły się w piątek w Warszawie. Poprowadzili je premier Mateusz Morawiecki i przebywająca w Polsce z wizytą kanclerz Niemiec Angela Merkel. Były to XV polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe.

Ministerstwo Zdrowia w opublikowanej w sobotę informacji wskazało, że w trakcie spotkania minister Łukasz Szumowski i jego odpowiednik Jens Spahn rozmawiali m.in. na temat możliwości współpracy naukowej Polski i Niemiec w kontekście powstawania w naszym kraju Agencji Badań Medycznych.

MZ podało, że ministrowie omówili również stanowiska swoich resortów wobec propozycji rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącego oceny technologii medycznych. Resort przekazał, że poglądy obydwu ministerstw na tę sprawę są ze sobą bardzo zbieżne.

Ministerstwo poinformowało, że podczas rozmów z partnerami niemieckimi potwierdzono wolę realizacji umowy o transgranicznej współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia, co będzie możliwe dzięki podpisaniu pierwszego porozumienia wykonawczego w najbliższym czasie.

„Ministrowie dyskutowali ponadto o zagadnieniach, takich jak problem ruchów antyszczepionkowych, prewencji chorób niezakaźnych czy o rozwoju e-zdrowia” – przekazano.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, cytowany w informacji resortu, wyraził po spotkaniu przekonanie, że strony są w stanie wiele sobie zaoferować. „Mam nadzieję, że nasza współpraca w tych i innych obszarach będzie się dalej rozwijać” – dodał. (PAP)

Tagi: , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie