10 kwietnia 2018

NFZ: 233 mln zł więcej na leczenie w szpitalach zakwalifikowanych do sieci

Szpitale zakwalifikowane do sieci otrzymają w pierwszym półroczu tego roku w sumie o ponad 233 mln zł więcej na leczenie – poinformował PAP Narodowy Fundusz Zdrowia. Wyższe ryczałty to m.in. efekt dużej liczby świadczeń, jakie te placówki wykonały we wcześniejszych miesiącach.

W sumie w pierwszym półroczu br. do szpitali trafi ponad 11 mld zł.

Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia ustaliły kwoty ryczałtów na pierwsze półrocze tego roku dla szpitali wchodzących w skład systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli sieci szpitali. „W sumie w całym kraju do szpitali trafi 11 105 926 104 zł czyli o 233 566 752 zł więcej niż w pierwotnie” – poinformowała PAP rzecznik prasowy NFZ Sylwia Wądrzyk.

Jednym z powodów podwyższenia ryczałtu jest duża liczba świadczeń, jakie szpitale zrealizowały pod koniec minionego roku. Zdecydowana większość szpitali, bo aż 456 zrealizowała ryczałt na poziomie powyżej 100 proc. Kolejne 110 szpitali wykonało ryczałt na poziomie 90-100 proc., a jedynie 24 placówki (z 590, które funkcjonują w sieci) wykonały ryczałt na poziomie mniejszym niż 90 proc. (oznacza to, że wykonały mniej świadczeń niż planowały).

„Województwami, w których szpitale wykonały najwięcej świadczeń w ramach sieci są m.in. woj. małopolskie oraz wielkopolskie. W tych oddziałach większość szpitali wykonała więcej świadczeń i przekroczyła planowany ryczałt, co oznacza, że szpitale otrzymają na kolejny okres rozliczeniowy wyższe finansowanie zgodnie ze wzorem określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia” – powiedziała Wądrzyk.

Sieć szpitali zaczęła funkcjonować w październiku 2017 roku, zakwalifikowane do niej placówki mają gwarantowaną umowę z NFZ. Finansowanie świadczeń oparte jest w znacznej mierze na ryczałcie – wysokość ryczałtu na kolejny okres rozliczeniowy zależy m.in. od liczby i struktury świadczeń udzielonych i sprawozdanych przez szpital w poprzednich okresach. W zamyśle MZ, wprowadzenie sieci szpitali ma poprawić koordynację leczenia pacjenta i zapewnić lepszą dostępność do poradni przyszpitalnych. Skrócić mają się także kolejki na SOR-ach i w izbach przyjęć.(PAP)

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie