13 maja 2016

Nowoczesna chce wiedzieć, co z dostępem do aborcji na Podkarpaciu

Na Podkarpaciu wszyscy lekarze podpisali klauzule sumienia i nie wykonują aborcji. Posłanki Nowoczesnej zwróciły się 13 maja do ministra zdrowia, by przedstawił w Sejmie informację ws. dostępu kobiet do legalnej aborcji w tym regionie.

– Na Podkarpaciu mamy obecnie sytuację, w której w żadnym szpitalu nie można dokonać legalnej aborcji, w żadnym szpitalu nie dokonuje się terminacji ciąży z przyczyn wymienionych w ustawie o planowaniu rodziny, ze względu na to, że już wszyscy lekarze pracujący w publicznych szpitalach dołączyli, w ramach klauzuli sumienia, do grupy tych lekarzy, którzy takich zabiegów nie dokonują – powiedziała Katarzyna Lubnauer na piątkowej konferencji prasowej.

W tej sytuacji – poinformowała – klub Nowoczesnej złożył w Sejmie wniosek o informację ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła w tej sprawie.

– Wezwaliśmy pana ministra do tego, żeby przedstawił nam w jaki sposób polskie państwo, czyli Ministerstwo Zdrowia ma zamiar zapewnić polskim kobietom mieszkającym na Podkarpaciu dostęp do legalnej aborcji – powiedziała wiceszefowa klubu Nowoczesnej.

Przed piątkowym blokiem głosowań w Sejmie Lubnauer zwróciła się do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o zwołanie Konwentu Seniorów i uzupełnienie porządku obecnych obrad o punkt dotyczący informacji Sejmu na temat podkarpackich szpitali. Kuchciński odpowiedział, że nie widzi takiej możliwości. Zwrócił się do posłanki Nowoczesnej, by o informację resortu zdrowia wystąpiła na piśmie. Dodał, że zostanie on rozpatrzony na posiedzeniach Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów przed następną sesją Sejmu w przyszłym tygodniu.

O sytuacji w podkarpackich szpitalach pisała dwa dni temu „Gazeta Wyborcza”. Według „GW”, klauzulę sumienia podpisali ostatnio lekarze ze Szpitala Specjalistycznego Pro-Familia, a kilka tygodni wcześniej to samo zrobili lekarze z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie – a to oznacza, że na Podkarpaciu nie ma placówki, w której kobieta może legalnie usunąć ciążę.

jw/PAP                                                                                                                                                                                          PAP 24_24

Tagi: , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie