10 czerwca 2016

NRL domaga się jak najszybszej publikacji pytań z egzaminów

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz domaga się jak najszybszej publikacji pytań z Lekarskiego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego oraz Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego wystąpił o publikację do dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych Mariusza Klenckiego.

Prezes NRL zaproponował, że samorząd lekarski udostępni miejsce na swoich serwerach.

 TK orzekł w tym tygodniu, że pytania egzaminacyjne z LEK, LDEK oraz PES, które się już odbyły, podlegają udostępnieniu. Zaznaczył, że nie widzi powodu, dla którego publikacja ma być opóźniana.

Hamankiewicz w liście do szefa Centrum Egzaminów Medycznych zwrócił się z prośbą o udostępnienie Naczelnej Radzie Lekarskiej w wersji elektronicznej pytań testowych z egzaminów LEK i LDEK oraz pytań z egzaminu PES ze wszystkich specjalizacji lekarskich i lekarsko-dentystycznych.

 „Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie budzi wątpliwości, że pytania egzaminacyjne powinny być jawne. Przewidując duże zainteresowanie lekarzy i lekarzy dentystów tymi pytaniami, celowe jest ich umieszczenie w jednym miejscu z możliwością pobrania przez zainteresowanych” – ocenił Hamankiewicz.

Ponadto Maciej Hamankiewicz  w imieniu samorządu lekarskiego zaproponował zorganizowanie wspólnego spotkania przedstawicieli Centrum Egzaminów Medycznych oraz Komisji Kształcenia Medycznego Naczelnej Rady Lekarskiej w celu omówienia, z jakiego okresu pytania będą przekazane samorządowi lekarskiemu oraz ustalenia formy ich przekazania.

Sprawa przed TK w sprawie pytań egzaminacyjnych została zainicjowana wnioskiem złożonym w styczniu zeszłego roku przez Naczelną Radę Lekarską.

jw

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie