18 grudnia 2017

NSA: ograniczanie pacjentom dostępu do dokumentacji medycznej sprzeczne z prawem

Wewnętrznymi regulaminami nie wolno ograniczać pacjentom dostępu do ich dokumentacji medycznej – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny potwierdzając stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta w tej sprawie. O wyroku poinformował RPP w komunikacie przesłanym w poniedziałek PAP.

Sprawa dotyczyła jednej z mazowieckich placówek, która wprowadziła wewnętrzne regulacje dotyczące udostępniania dokumentacji medycznej pacjentom. Odtąd w placówce pacjent miał ją uzyskać wyłącznie na podstawie pisemnego wniosku, w terminie do 7 dni.

Prawo do dokumentacji medycznej jest zagwarantowane w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. RPP Bartłomiej Łukasz Chmielowiec wskazał, że praktyka stosowana przez mazowiecką placówkę naruszała prawa pacjentów, ponieważ przepisy prawa nie wskazują, w jakiej formie należy składać wnioski o udostępnienie dokumentacji medycznej – można zażądać dokumentacji zarówno w postaci ustnej, jak i pisemnej. Poza tym udostępnienie dokumentacji medycznej powinno nastąpić „bez zbędnej zwłoki”, czyli w najkrótszym możliwym czasie.

„Żaden podmiot leczniczy nie powinien ograniczać prawa do dokumentacji medycznej określając górną granicę czasu na udostępnienie dokumentacji” – czytamy w komunikacie.

Placówka odwołała się od decyzji RPP do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który w wyroku z 24 maja 2017 r. nie podzielił argumentacji RPP i stwierdził m.in., że „zapis procedury wewnętrznej dotyczący wydawania dokumentacji nie jest sprzeczny z prawem”. Rzecznik nie zgodził się z tym rozstrzygnięciem i skierował skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W ubiegłym tygodniu NSA potwierdził stanowisko rzecznika i uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, jednocześnie oddalając skargę placówki. W ocenie NSA, sama okoliczność, iż wprowadzono postanowienia aktu wewnętrznego, ograniczające pacjentom dostęp do dokumentacji medycznej, jest wystarczająca do uznania praktyk za naruszające zbiorowe prawa pacjentów. Dlatego – jak czytamy w komunikacie – „nie jest istotne, w jaki sposób funkcjonuje ustanowiona w danym podmiocie procedura wewnętrzna dotycząca udostępnienia dokumentacji medycznej”. Wyrok wydany przez Naczelny Sąd Administracyjny jest ostateczny.

(PAP)

Tagi: , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie