14 marca 2017

Od lipca stopniowy wzrost najniższych wynagrodzeń pracowników medycznych

Minimalne wynagrodzenia pracowników medycznych będą wzrastać stopniowo od lipca tego roku – zapewnił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Ocenił, że ich wysokość to „rodzaj kompromisu pomiędzy potrzebami a możliwościami”.

Projekt ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych został skierowany pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów. Nowa regulacja – mimo wątpliwości zgłaszanych przez Komitet Ekonomiczny – wejdzie w życie wraz z początkiem lipca tego roku.

– „Dzisiaj wynagrodzenia wielu pracowników w służbie zdrowia (…) w różnych zawodach są na tak niskim poziomie, że ustalenie wynagrodzeń minimalnych nawet tylko na poziomach opisanych w ustawie, ratuje przed niegodnym traktowaniem dużą grupę osób” – powiedział minister.

Projekt zakłada, że dyrektorzy będą musieli podnieść wynagrodzenia najmniej zarabiających pracowników przynajmniej do poziomu określonego w ustawie. – „Wydaje się, że w związku z tym mówimy o czymś bardzo konkretnym. Ale zdaję sobie sprawę, że jest to dalekie od oczekiwań środowisk pracowniczych, nie mam co do tego wątpliwości” – przyznał Radziwiłł. Różnica między obecnymi wydatkami na wynagrodzenia pracowników objętych regulacją, a poziomem zaproponowanym w projekcie to prawie 7 mld zł rocznie. – „To pokazuje skalę problemu” – podkreślił.

Minister powiedział, że źródłem finansowania wzrostu wynagrodzeń będzie planowany stopniowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia (do 2025 r. mają one osiągnąć 6 proc. PKB; obecnie jest to 4,38 proc.). Środki na wyższe wynagrodzenia dla pracowników służby zdrowia mają wzrastać wraz z wartością kontraktów dla szpitali.

Projekt ustawy zakłada, że docelowa wysokość najniższego wynagrodzenia zasadniczego miałaby zostać osiągnięta dopiero po upływie okresu przejściowego – do końca 2021 r. Minister powiedział, że zdecydowano się na stopniowy wzrost wynagrodzeń, aby „nie spowodować katastrofy finansowej” w placówkach medycznych, które będą wypłacać te środki. (PAP)

Tagi: , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie