14 grudnia 2017

Prezes NRL zaniepokojony działaniami niektórych podmiotów leczniczych w sprawie wypowiadania opt-out

W liście otwartym do dyrektorów szpitali prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Maciej Hamankiewicz, pisze o niepokojących sygnałach docierających z niektórych placówek zdrowotnych, w których lekarze decydują się na rezygnację z wyrażenia dalszej zgody na pracę w wymiarze przekraczającym 48 godzin na tydzień (tzw. wypowiadanie klauzuli opt-out).

Prezes przypomina przepisy ustawy o działalności leczniczej i dyrektywę unijną, zgodnie z którymi zgoda na pracę powyżej 48 godzin tygodniowo dobrowolnie wyrażonej woli pracownika. Pracownik ma nie tylko prawo w każdej chwili ją wypowiedzieć, ale także nie musi tego wypowiedzenia w żaden sposób uzasadniać. Jak wskazuje w swoim liście prezes Hamankiewicz, pracownika, który rezygnuje ze zgody na pracę w wymiarze powyżej 48 godzin, w żaden sposób nie wolno dyskryminować.

Prezes NRL w liście, z którego pełną treścią można zapoznać się niżej – po pobraniu w formacie PDF, zwraca się z prośbą do administrujących placówkami medycznymi o przestrzeganie przepisów prawa.

Akcja wypowiadania klauzuli opt-out jest prowadzona przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy i Porozumienie Rezydentów OZZL pod hasłem #stawiamynajakosc.

Tagi: , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie