8 kwietnia 2024

Rozmowy OIL w Warszawie i Ministerstwa Edukacji o nauczaniu o zdrowiu

Przedstawiciele władz samorządu lekarskiego w Warszawie, wiceprezes ORL Olga Rostkowska oraz członek prezydium ORL Michał Matuszewski spotkali się z Katarzyną Lubnauer. Rozmawiano o nauczaniu zdrowia w szkołach. Znamy szczegóły.

 

 

Michał Matuszewski, lekarz, członek prezydium ORL w Warszawie, powiedział, że rozmowy z Katarzyną Lubnauer, sekretarzem stanu w Ministerstwie Edukacji, dotyczyły planowanego do wprowadzenia w przyszłości w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych przedmiotu wiedza o zdrowiu.

 

–  Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie wspiera działania dotyczące powszechnej edukacji zdrowotnej, a także oferuje wsparcie merytoryczne w kwestii podstaw programowych. Dla lekarzy świadomy pacjent oznacza szansę na lepszą współpracę, przestrzeganie zaleceń, a właściwe nawyki żywieniowe czy pozytywny stosunek do profilaktyki oznaczają także długofalowo mniejsze obciążenie dla systemu ochrony zdrowia – powiedział Michał Matuszewski z ORL w Warszawie po spotkaniu w resorcie edukacji.

 

Zwrócił też uwagę na istotną rolę wczesnej edukacji dotyczącej poruszania się w systemie ochrony zdrowia, czyli gdzie, do kogo i po co, czy radzenia sobie w podstawowych sytuacjach klinicznych. To zdaniem Michała Matuszewskiego na pewno ułatwi pracę personelu medycznego.

 

Wiedza o zdrowiu – kiedy?

Edukacja zdrowotna w szkole jest konieczna i pożądana.

 

– Bardzo ważne jest, żeby wychodzić naprzeciwko potrzebom, które zgłasza młodzież jako niezbędne w systemie szkolnictwa. Jeśli chce zdobywać wiedzę w zakresie żywienia, aktywności fizycznej, zdrowia seksualnego, to my musimy wyjść systemowo naprzeciwko takim oczekiwaniom. Mamy pokolenie żyjące z telefonem w ręku – nie powinniśmy ani od tego uciekać, ani z tym walczyć, tylko się z tym zaprzyjaźnić. I właśnie tak komunikować się z młodzieżą, słuchać jej, badać pozytywny odbiór młodych i w ten sposób dostarczać tę wiedzę, która przyczyni się do poprawy ich zdrowia, samopoczucia – wyjaśniła dr n. med. Olga Rostkowska, wiceprezes ORL w Warszawie.

 

Przypomnijmy, że prace nad nowym przedmiotem w szkołach – wiedzą o zdrowiu – ruszyły, o czym na początku br. informowała minister zdrowia Izabela Leszczyna. Natomiast szefowa resortu edukacji Barbara Nowacka wyjawiła, że według szacunków nowy przedmiot wejdzie do szkół w 2026 r.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie