22 maja 2017

Rozpoczyna się kampania „Szczęśliwa wątroba, szczęśliwy Ty”

Jedynie 50 proc. Polaków jest świadomych odtruwającej roli wątroby, a tylko jedna piąta respondentów potrafi wymienić objawy typowe dla chorób wątroby, takie jak zmęczenie, apatia, osłabienie czy nudności – wynika z sondażu GFK Polonia przeprowadzonego na potrzeby kampanii na początku marca 2017 r. na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków w wieku od 15. roku życia.

Z raportu „Polacy a ich wątroba” wynika, że co drugi Polak uważa, że takie dolegliwości, jak ból brzucha i wzdęcia sygnalizują problemy wątroby. Nie jest to jednak prawda, ponieważ narząd ten pozbawiony jest braku unerwienia czuciowego. Jeśli ból występuje po prawej stronie, pod żebrem, np. po obfitym posiłku, to raczej związany jest z pęcherzykiem żółciowym.

70 proc. badanych Polaków słusznie uważa, że jedną z głównych przyczyn chorób wątroby jest nadmierne spożycie alkoholu. Co drugi respondent jako przyczynę podaje nadwagę i otyłość, a co trzeci – stosowane zbyt dużej ilości leków.

Więcej na ten temat na stronie szczesliwawatroba.pl. Patronami kampanii są Fundacja Gwiazda Nadziei oraz Koalicja Hepatologiczna. (PAP)

Tagi: , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie