2 czerwca 2021

Szkolenie dla lekarzy spoza UE

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie 29 maja zorganizowała szkolenie przybliżające realia funkcjonowania polskiego systemu ochrony zdrowia. Inicjatywa stanowi wyraz wsparcia izb lekarskich dla kompetentnych lekarzy z zagranicy.

124 lekarzy wzięło udział w szkoleniu OIL „Realia funkcjonowania polskiego systemu ochrony zdrowia dla lekarzy spoza UE”, które przeprowadzono online. W trakcie wykładów uczestnicy mieli okazję zapoznać się z formalnościami związanymi z podjęciem pracy w Polsce, zagadnieniami związanymi z funkcjonowaniem samorządu lekarskiego, wymogami stawianymi przez Kodeks Etyki Lekarskiej, a także klauzulą opt-out.

Na zaproszenie izby część szkolenia poprowadzili goście z Ministerstwa Zdrowia. Małgorzata Zadorożna, dyrektor Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych Ministerstwa Zdrowia poruszyła temat tzw. uproszczonego trybu uzyskiwania PWZ.

Jak podaje MZ, w wyniku trybu uproszczonego do 24 maja wydanych zostało przez ministerstwo 189 pozytywnych decyzji o umożliwieniu wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty osobom spoza Unii Europejskiej. Zgodnie z danymi Zespołu ds. Rejestracji i Prawa Wykonywania Zawodu OIL w Warszawie od początku roku do końca maja do naszej izby wpłynęły 32 wnioski od lekarzy spoza UE o wydanie PWZ.

Izba zorganizowała szkolenie dla lekarzy z zagranicy, gdyż po przejściu procedury formalno-prawnej mogą̨ oni w przyszłości stać się nie tylko członkami OIL w Warszawie, ale też wsparciem dla przeciążonego z powodu braków kadrowych systemu ochrony zdrowia. Wprowadzenie lekarza w zagadnienia prawno-organizacyjne jest niezbędne na początku jego drogi zawodowej w danym systemie.

– Chcemy, by osoby decydujące się na pracę w Polsce, robiły to w pełni świadomie, licząc się również z warunkami pracy i wymogami wobec lekarzy, jakie obowiązują w naszym kraju. To, że szkolenie miało istotne znaczenie dla uczestników, potwierdza bardzo duża liczba zadawanych przez nich pytań. W związku z szerokim odzewem koleżanek i kolegów lekarzy spoza Unii Europejskiej planujemy kolejne, podobne szkolenia – wyjaśnia Piotr Winciunas, przewodniczący Komisji ds. Rejestracji i Prawa Wykonywania Zawodu.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie