Od tego momentu rozpoczynacie nowe życie – ten zwrot powtarzał się na uroczystości wręczenia „Praw wykonywania zawodu lekarza” i „Praw wykonywania zawodu lekarza dentysty”, którą zorganizowała OIL w Warszawie 5 listopada 2016 r. w salach hotelu Marriott w Warszawie.
W uroczystości wzięli udział: prof. Mirosław Wielgoś, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Ryszard Gellert, dyrektor CMKP, prorektorzy i dziekani WUM, Jarosław Pinkas, sekretarz stanu w MZ, przedstawiciele NFZ, władze Okręgowej Izby Lekarskiej z prezesem Andrzejem Sawonim, a także sami zainteresowani – młodzi lekarze, ich rodziny i przyjaciele.
Prof. Mirosław Wielgoś, gratulując młodym ludziom osiągnięcia kolejnego etapu zawodowego, powiedział m.in.:
– Dzisiaj przechodzicie spod naszej opieki pod opiekę samorządu lekarskiego i pozostaniecie tam na zawsze. Otrzymujecie prawa, ale łączą się one z obowiązkami, których jest więcej niż praw. Medycyna to sztuka. Sztukę uprawiają artyści, ale nikt nie jest bogiem i każdy może się mylić. Pamiętajcie o tym. Jesteśmy szczególnymi ludźmi, dane nam jest niesienie pomocy innym. Wyleczenie człowieka to piękna sprawa i nie ma drugiej takiej satysfakcji.
Prezes Andrzej Sawoni przypomniał, że samorząd lekarski jest po to, aby wspierać lekarzy i udzielać pomocy w trudnych chwilach. Zachęcił też młodych do aktywności w samorządzie, przypomniał, że wkrótce odbędą się kolejne wybory władz Izby.
Tę część uroczystości zakończył tradycyjnie wykład prof. Piotra Zaborowskiego.
– Wchodzicie do fascynującego świata – mówił prof. Zaborowski. – Medycyna dokonała olbrzymiego kroku. To, z czym będziecie mieć do czynienia, wymaga właściwej interpretacji i ustosunkowania się do tego. Bo medycyna dzisiaj to komórki macierzyste, genomika, nanotechniki, nanoleki. Wszystko to będzie waszym udziałem. Wasze przygotowanie na uczelni jest zaledwie początkiem i startem. Jesteście specjalistami z dziedziny, która ma jednocześnie specyficzny i niezwykle filozoficzny układ. Zawsze będziecie mieli do czynienia z innymi ludźmi, nawet siedząc za stołem laboratoryjnym. Wchodzicie także w system, który nie jest dla was przyjazny. Wtłacza was w ramy administracyjne i wymaga, byście byli dysponentami pewnego rodzaju dóbr. O te dobra będą mieli do was pretensję pacjenci. Mamy do czynienia z pacjentami kształconymi przez media i Internet. Zauważyłem w ciągu kilku ostatnich lat, że coraz częściej prostuję jakieś wyobrażenia pacjenta na temat jego choroby, a nie kształtuję jego stosunek do sytuacji, w której się znalazł. Pacjenci wolą się konsultować niż słuchać lekarza.
A jednak będą mieli dla was i dla waszego rozwoju niebywałe znaczenie. Każdy pacjent jest książką, którą trzeba czytać, to znaczy dotrzeć do niego. Aby to osiągnąć, należy nie tylko mieć bazę, system wartości wyniesiony z domu. Nie każdy może zostać lekarzem. Człowiek nie wyrasta z niczego, wyrastamy z pewnej tradycji. Kochajcie swoich pacjentów. Jeżeli będą to czuli, kłopoty komunikacyjne nie będą przeszkodą w dotarciu do ich problemów. Kochajcie też siebie, to doda wam sił. Poświęcajcie czas nie tylko pracy, ale też rodzinie, aby mieć w niej ostoję. Bądźcie niezależni, za pieniądze nie kupi się miłości. Będziecie otoczeni starszymi kolegami, więc szukajcie w nich mentorów, przyjaciół. Życzę wam, abyście niezależnie od okoliczności widzieli swój odległy cel, którym jest uwalnianie od cierpienia.
W drugiej części uroczystości Andrzej Sawoni odebrał przyrzeczenie lekarskie od lekarzy obcokrajowców. Następnie wręczono nagrody im. prof. Władysława Szenajcha przyznawane przez OIL w Warszawie za najlepsze wyniki Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego w roku akademickim 2015/2016.
Najlepsi lekarze dentyści:
Marcin Stasiak 90,63 punktu
Marta Klikowska 84,69 punktu
Agnieszka Jankowska 82,29 punktu
– Miałem duży dylemat z wyborem kierunku studiów – powiedział po otrzymaniu nagrody Marcin Stasiak, najlepszy lekarz dentysta. – Moja mama też jest stomatologiem. Po wysłuchaniu rad rodziców wybrałem również ten kierunek. Staż odbywałem w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus. Zdawałem egzamin po raz drugi, bo chciałem osiągnąć bardzo dobry wynik. Planuję bowiem specjalizację z ortodoncji, a na nią jest bardzo mało miejsc. Tym razem się udało. Satysfakcja wynika z tego, że będę pomagał ludziom w tak ważnych sprawach jak zdrowie. Bo zabiegi ortodontyczne to nie tylko troska o piękny wygląd, ale też o właściwe funkcjonowanie narządu żucia. Dbamy więc i o zdrowie psychiczne, i o fizyczne. W Warszawie nie ma obecnie miejsc rezydenckich, będę się kształcił w Gdańsku.
Najlepsi lekarze:
Małgorzata Załęcka 90,72 punktu
Martyna Naduk-Ostrowska 90,31 punktu
Oliwia Karolina Rozum 89,69 punktu
Piotr Łyżwa 89,69 punktu
– Wiele czynników skłoniło mnie do wyboru medycyny – Małgorzata Załęcka, która była najlepsza wśród lekarzy. – Miałam skłonność do przedmiotów ścisłych, które znajdujemy w medycynie. Ale istotny jest też element humanistyczny, etyczny. Ta wszechstronność przekonała mnie do wyboru tego kierunku. Pociągało mnie także to, co zniechęca większość osób. Fakt, że trzeba stale się szkolić. Jestem ambitna i lubię się uczyć. Na razie krótko pracowałam, ale i studia, i staż podyplomowy bardzo mi odpowiadały. Staż odbyłam w szpitalu przy ul. Banacha. Jest zadowolona z moich relacji z pacjentami i lekarzami. Dostałam się na rezydenturę z otolaryngologii w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.
Głównym punktem uroczystości było wręczenie „Prawa wykonywania zawodu”. Otrzymało je 422 lekarzy i 139 lekarzy dentystów. Dokumenty wręczali członkowie ORL w Warszawie oraz rektor, prof. Mirosław Wielgoś. Na początku spotkania wystąpił chór OIL pod dyrekcją Beaty Herman, a podczas uroczystości minirecital dała Joanna Trzepiecińska, której towarzyszyło trio znakomitych jazzmanów: Bogdan Hołownia, Henryk Miśkiewicz i Paweł Pańta. Spotkanie prowadził Jacek Borkowski.
mkr
Tagi: Andrzej Sawoni, młodzi lekarze, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, prawo wykonywania zawodu lekarza, prof. Mirosław Wielgoś, Warszawski Uniwersytet Medyczny