15 stycznia 2019

„Wspólne Święta” – podsumowanie

W grudniu 2018 r. Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie wystąpiła z dwiema nowymi inicjatywami, ściśle ze sobą powiązanymi. Pierwsza ma charakter długofalowy, choć jej początek związany jest z minionymi świętami Bożego Narodzenia, i powstała pod hasłem „Wspólne święta”. Celem drugiej – aukcji charytatywnej, było zebranie środków finansowych na rozpropagowanie pierwszej.

Aukcja, w której można było wylicytować przedmioty przydatne w zawodzie medycznym, np.: ubrania, kosmetyki, ale także prawo uczestnictwa w kursach kształcenia zawodowego i korzystania z wypożyczonego samochodu przez weekend, trwała od 1 do 10 grudnia. Cieszyła się dużym powodzeniem wśród lekarzy i lekarzy dentystów, wzięło w niej udział ponad 100 osób.
31 szczęśliwców wygrało vouchery na licytowane fanty, które zostały wręczone podczas dorocznej Wigilii Komisji Młodych Lekarzy. Zebrano 10 tys. zł.

„Wspólne święta” to kampania dotycząca pozostawiania czy wręcz oddawania osób starszych do szpitala w okresach świątecznych, a nawet przed długimi weekendami. Problem pojawia się od dawna w całej Polsce, spotkał się z nim każdy lekarz pracujący w szpitalu. Rodziny przywożą niedołężnych lub chorych seniorów na SOR lub wzywają pogotowie ratunkowe, skarżąc się na pogorszenie stanu zdrowia bliskiej osoby. Nawet jeśli badania nie potwierdzą tego pogorszenia, nie odbierają pacjentów z oddziałów. Zjawisko ma liczne przyczyny, nie można go wytłumaczyć jedynie słowem „znieczulica”.

Dotąd nikt nie zajął się problemem, próbują zmierzyć się z nim młodzi lekarze, rozpoczynając akcję „Wspólne święta”. Pierwszym krokiem było przygotowanie plakatów „Święta spędź z dziadkami”, które rozwieszono w wielu szpitalach Warszawy i Mazowsza. Akcję poparła Fundacja „My pacjenci”.

Następne kroki w rozwiązywaniu problemu to dyskutowanie o nim, m.in. w mediach, poszukiwanie społecznych sprzymierzeńców, którzy mogliby albo wręcz powinni pomagać seniorom, ich rodzinom i opiekunom w organizowaniu opieki. OIL będzie te działania kontynuowała.

mkr / Miesięcznik Puls

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie