Trzy czołowe europejskie organizacje zajmujące się walką z nowotworami zwróciły się z prośbą do UE o szybkie zwiększenie wsparcia dla niezależnych badań naukowych na rzecz pacjentów cierpiących na raka.
– Niezależne badania naukowe są zagrożone z powodu braku funduszy i odpowiednich przepisów – powiedział Rolf Stahel, były prezes ESMO i współzałożyciel CAREFOR.
– Głównymi kwestiami, którymi chcielibyśmy zainteresować instytucje UE są: odpowiednie wdrożenie przepisów z zakresu badań klinicznych i ochrony danych, potrzeba finansowania niezależnych badań, czy potrzeba stworzenia warunków do współpracy akademickiej – wyjaśnił Stahel. – Wzywamy także do stworzenia wspólnej unijnej bazy danych uwzgledniającej wszystkie badania kliniczne prowadzone w Europie.
Oprócz tego, najważniejszymi kwestiami poruszonymi w liście CAREFOR są: koszty leczenia pacjentów nowotworowych, potrzeba niezależnych, wspólnych, wysokiej jakości biobanków, przyjęcie nowych metodyk w zakresie opracowywania dowodów naukowych oraz oceny, wykorzystywania i ochrony danych w formie elektronicznej na temat pacjentów.
– Niezależne badania naukowe pozwalają oszczędzić czas, zmniejszyć koszty i przyśpieszyć komercjalizację leków oraz ułatwić pacjentom dostęp do nich – stwierdził Stahel.
CAREFOR (Forum na rzecz klinicznych badań naukowych nad chorobami nowotworowymi) to wspólna inicjatywa EACR (Europejskie Stowarzyszenie na Rzecz Badań nad Chorobami Nowotworowymi; EORTC (Europejska Organizacja na Rzecz Badań i Leczenia Chorób Nowotworowych i ESMO (Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej; czołowa organizacja zawodowa z branży onkologii klinicznej zrzeszająca 16 tys. członków – specjalistów ds. onkologii – z ponad 130 krajów z całego świata.
Źródło: Europejskie towarzystwo onkologii klinicznej (ESMO)
Tagi: badania naukowe, nowotwory, onkologia, Unia Europejska