Wdrożenie e-recepty stało się faktem. Od początku stycznia br. – poza nielicznymi wyjątkami – może być ona wystawiana wyłącznie w postaci elektronicznej. To jednak nie koniec zmian, które przygotowało Ministerstwo Zdrowia. Trwa projekt wdrożenia e-skierowania, które stanie się obowiązkowe od 8.01.2021 r.
Jakie zmiany wprowadzi e-skierowanie?
- Brak konieczności dostarczenia skierowania w ciągu 14 dni od dnia zapisania się w podmiocie. Można to zrobić podając telefonicznie 4 cyfrowy kod + numer PESEL pacjenta.
- Brak możliwości podwójnego zapisu na to samo świadczenie (to samo oznacza takie same wartości: imię i nazwisko pacjenta, miejsca realizacji, rozpoznanie na podstawie kodu ICD-10, część ciała (jeśli dotyczy)
- Zwiększone bezpieczeństwo – e-skierowania nie można zgubić.
- Możliwość śledzenia historii leczenia w Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl)
- Wyjątki od wystawiania e-skierowań
- Brak dostępu do systemu e-zdrowie (P1)
- Dotychczasowe świadczenia niewymagające skierowań
- Wydruk informacyjny e-skierowania (pod warunkiem podpisania go przez lekarza) będzie w okresie przejściowym, tj. do 7.01.2021, tradycyjnym skierowaniem papierowym. Oznacza to, że będzie można je zrealizować w każdej placówce (także tej, która nie ma jeszcze funkcjonalności e-skierowania).
Jak rozpocząć pracę z e-skierowaniem?
- Podmiot, który podłączył się do systemu P1 przy okazji wdrożenia e-recepty, nie musi robić nic nowego – obecne certyfikaty są ważne.
- Aby rozpocząć korzystanie z e-skierowania, podmiot powinien posiadać oprogramowanie zaktualizowane o moduł e-skierowania. Zapytaj swojego dostawcy czy już oferuje e-skierowanie.
- Aktualna lista placówek wystawiających i/lub realizujących e-skierowania jest dostępna na stronie:
https://www.csioz.gov.pl/e-zdrowie-p1/e-skierowanie/
- Praktyka lub podmiot, który korzysta już jedynie z systemu gabinet.gov.pl, ma już dostępną funkcjonalność wystawiania i pobierania do realizacji e-skierowań.
Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia
Tagi: CSIOZ, e-skierowanie, e-zdrowie