Zapraszamy do lektury cotygodniowego przeglądu mediowego przygotowanego przez Komisję ds. Lekarzy Dentystów.
Miesiąc Zdrowia Jamy Ustnej
Marzec to czas kierowania szczególnej uwagi na zdrowie jamy ustnej Polaków, co dzieje się za sprawą m.in. kampanii Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego „Polska mówi aaa”. W ramach kampanii zorganizowano 2800 bezpłatnych konsultacji stomatologicznych, liczne inicjatywy edukacyjne, a także wizyty higienistek w szkołach w całym kraju. Tegoroczne hasło Miesiąca Zdrowia Jamy Ustnej zaproponowane przez Światową Federację Dentystyczną FDI brzmi „Zdrowa jama ustną to zdrowe ciało!”.
— Więcej w infodent24.pl: Marzec miesiącem zdrowia jamy ustnej. Jest apel PTS
Jednorazowe e-papierosy – jaka jest skala problemu?
27 lutego podczas konferencji „Palenie papierosów i wapowanie wśród młodzieży” przedstawiono wyniki badania ankietowego dotyczącego palenia, które zostało przeprowadzone w polskich szkołach podstawowych i średnich. 47,6% ankietowanych uczniów codziennie sięga po e-papierosy, a 30% z palących zużywa e-papierosa (odpowiednik 3 paczek papierosów) w dobę lub krócej. Ministerstwo Zdrowia przygotowuje przepisy zakazujące sprzedaży e-papierosów, o czym poinformował Dariusz Poznański, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w MZ. Podobne przepisy obowiązują już m.in. w Niemczech, Francji, USA czy produkujących 95% e-papierosów Chinach.
— Więcej w dentonet.pl: Ministerstwo zdrowia chce zakazać sprzedaży jednorazowych e-papierosów
Wykaz czynności zawodowych higienistki i asystentki stomatologicznej
Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia, które określałoby szczegółowy wykaz czynności zawodowych higienistek i asystentek stomatologicznych. Rozporządzenie powstaje w odniesieniu do art. 13 ust. 4 ustawy z 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych (Dz. U. poz. 1972). Określone są nim także czynności, które powinny być wykonywane pod nadzorem lekarza.
— Więcej w infodent24.pl: Czym zajmą się higienistki i asystentki stomatologiczne. Takie będą przepisy
Obowiązek sprawozdawczy za rok 2023
15 marca mija termin składania marszałkowi województwa sprawozdań o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu nimi za rok 2023. Niezłożenie sprawozdania w terminie wiąże się grzywną. Podmioty wykonujące działalność leczniczą nie są natomiast zobowiązane do składania tzw. sprawozdania zerowego, gdy w danym roku sprawozdawczym podmiot nie wytworzył odpadów.
— Więcej w dentonet.pl: Roczne sprawozdanie o odpadach – zostały dwa tygodnie
Przegląd prasy przygotował lek. Anna Prawdzik
Tagi: #DPP