16 października 2015

Prezydent: oby ochrona zdrowia przeniosła się z kurników do pałaców

Polska potrzebuje więcej lekarzy i pielęgniarek – mówił w Bydgoszczy prezydent Andrzej Duda. Brał udział w uroczystości otwarcia nowego obiektu Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr Antoniego Jurasza.

Andrzej Duda podkreślił, że jest wiele niedostatków w ochronie zdrowia.

– Pan prof. Aleksander Araszkiewicz powiedział do mnie przed chwilą, kiedy oglądaliśmy oddział, który prowadzi, że ma takie poczucie, że przeniósł się z kurnika do pałacu. Oby, proszę państwa, stało się tak w naszym kraju, że cała ochrona zdrowia przeniesie się z tych kurników, gdzie jeszcze pewnie w wielu miejscach jest, do pałaców, w tym szerokim tego słowa znaczeniu nie tylko pod względem infrastrukturalnym, kadrowym – dodał prezydent Duda.

Jego zdaniem zwiększenie liczebności kadr medycznych wymaga zmian systemowych. Zwrócił uwagę, że kształcimy medyków, z których część następnie wyjeżdża do pracy za granicę.

– Wyjeżdżają, bo mają gdzie indziej, poza granicami, znacznie lepsze warunki – zaznaczył prezydent.

Szpital Uniwersytecki nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy funkcjonuje w strukturze Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Nowo wybudowany kompleks budynków składa się z czterech połączonych ze sobą segmentów, z których dwa mają po trzy kondygnacje i dwa – po dwie kondygnacje. Ich łączna powierzchnia wynosi prawie 10 tys. m kw. W kompleksie znajdują się sale z 236 łóżkami dla pacjentów. Obiekty będą służyć pacjentom trzech klinik psychiatrii i geriatrii raz dermatologii, chorób przenoszonych drogą płciową i immunodermatologii, a także zakładowi medycyny paliatywnej.

jw/PAP    PAP 24_24

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie