21 października 2016

Sejm przegłosował: będą ujawniane pytania z egzaminów lekarskich i wrócą staże dla młodych lekarzy

Sejm przyjął dziś (21/10/2016r.) nowelizację dotyczącą przywrócenia stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów. Młodzi lekarze będą odbywać staż pod kierunkiem opiekuna – wykonującego zawód co najmniej pięć lat lekarza specjalisty albo lekarza dentysty.

Zgodnie z przedłożoną przez rząd zmianą stażyści będą mieli pełne prawo wykonywania zawodu, czyli będą mogli m.in. wystawiać recepty, wydawać opinie i orzeczenia lekarskie.

Na mocy regulacji, pytania z egzaminów lekarskich mają być publicznie udostępniane po upływie pięciu lat od ich przeprowadzenia, Nowoczesna w swojej poprawce chciała skrócić ten okres do roku.

W ocenie resortu zdrowia, który przygotował nowelizację przywrócenie stażu podyplomowego jest oczekiwane przez środowisko lekarzy, a korzyści odczują także pacjenci, którzy muszą wiedzieć, że lekarz jest w pełni wykształcony.

Ustawa ma co do zasady wejść w życie 1 stycznia 2017 r. Niektóre przepisy zaczną obowiązywać dzień po ogłoszeniu, a kolejne 1 maja 2017 i 1 stycznia 2018 r.

Teraz ustawa trafi do Senatu. (PAP)

 

Tagi: , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie