25 marca 2024

Forum Dialogu Młodych Kadr Medycznych

– Zachęcamy, by młodzi lekarze mówili, czego potrzebują w zakresie kształcenia podyplomowego, bo dopiero wtedy będziemy mogli skroić ofertę pod ich potrzeby – deklarowała podczas Forum Dialogu Młodych Kadr Medycznych wiceprezes ORL w Warszawie dr n. med. Olga Rostkowska.

 

 

Organizatorem konferencji, która odbyła się 22 marca w Warszawie, była Rada Kształcenia Młodych Kadr Medycznych CMKP. Prezes Rostkowska wzięła udział otwierającej wydarzenie dyskusji „Jakie zmiany zaszły w kształceniu podyplomowym w ciągu ostatnich 20 lat?”. Zwróciła między innymi uwagę zjawisko, które szczególnie przyspieszyło w związku z pandemią. – Cyfryzacja edukacji podyplomowej, pomimo jej znanych wad, to błogosławieństwo, mamy dzięki temu dostęp do szkoleń z całego świata – zauważyła dr Rostkowska. Wiceprezes ORL mówiła także o tym, co jeszcze jej zdaniem powinno się zmienić, zwłaszcza w kontekście ciągle powiększającej się puli wiedzy. – Powinniśmy uczyć lekarzy korzystania ze źródeł, bo wiedzy podczas kolejnych etapów kształcenia jest niemal niemożliwie dużo do przyswojenia – argumentowała.

 

W panelu dyskusyjnym „Youth engagement, czyli o tym jak młodzi medycy angażowani są w procesy podejmowania decyzji i wprowadzania innowacji” brał natomiast udział dyrektor Ośrodka Doskonalenia Zawodowego Lekarzy i Lekarzy Dentystów OIL w Warszawie dr n. med. Maciej Cyran. – Porównując czasy, kiedy sam zaczynałem pracę lekarza, stwierdzam, że nowe pokolenie najmłodszych lekarzy ma coraz większe możliwości wpływania na proces decyzyjny w kształceniu podyplomowym – przekonywał. Zwracał jednak także uwagę, że wyzwanie, jakim jest zaangażowanie szerszych grup lekarzy do podejmowania decyzji np. dotyczących rodzajów szkoleń realizowanych przez ODZ.

 

Forum Dialogu Młodych Kadr Medycznych odbyło się po raz pierwszy. W konferencji wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, samorządu lekarskiego, Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, studenci medycyny, stażyści, rezydenci i lekarze specjaliści. Rozmawiali o zmianach w kształceniu podyplomowym, które spełnią zarówno oczekiwania młodego pokolenia lekarzy, jak i będą realizować potrzeby systemu ochrony zdrowia. Przedmiotem dyskusji były także innowacje w szpitalnictwie i medycynie, które mogą usprawnić kształcenie oraz opiekę nad pacjentami.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie