22 kwietnia 2016

Konstanty Radziwiłł: Będą zmiany w systemie ubezpieczeń zdrowotnych

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł uważa, że obowiązujący w Polsce od 1999 r. system ubezpieczenia zdrowotnego doprowadził do sytuacji, w której „2,5 mln obywateli polskich nie jest z różnych powodów ubezpieczonych”. Zapowiedział zmiany w systemie tych ubezpieczeń.

„W 2015 r. było ponad pół miliona osób, które zgłosiły się do systemu publicznej opieki zdrowotnej i dowiedziały się, że będą musiały zapłacić za opiekę zdrowotną, mimo że są Polakami mieszkającymi w Polsce” – powiedział w czwartek w Rzeszowie minister.

Jego zdaniem, jest to „sytuacja, która jest przejawem braku solidarności między nami”. „Jest również łamaniem konstytucji, która zapewnia każdemu prawo do opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych na równych zasadach” – zaznaczył szef resortu zdrowia. Jak podkreślił, osoby, które znalazły się poza systemem ubezpieczeniowym „to nie są ludzie jakiegoś marginesu” i zapowiedział, że przed wakacjami będzie znany kształt założeń do ustawy; wtedy też zostanie poddany debacie publicznej.

„Dzisiaj nie jestem gotów powiedzieć jak to będzie w szczegółach wyglądało, ale najprawdopodobniej doprowadzimy do sytuacji, w której finanse przeznaczone na ochronę zdrowia będą zbierane w takiej zakładce budżetu nazywanej państwowym funduszem celowym, który będzie wydzielonym budżetem dla służby zdrowia” – podkreślił minister.

PAP 24_24/ kj

 

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie