22 kwietnia 2016

Samorząd lekarski będzie współpracował z RPO przy Krajowym Mechanizmie Prewencji

Naczelna Rada Lekarska i Rzecznik Praw Obywatelskich podpisali w piątek porozumienie o współpracy przy realizacji zadań w ramach Krajowego Mechanizmu Prewencji. Lekarze wyznaczeni przez okręgowe izby lekarskie włączą się w proces opracowywania ekspertyz dla RPO.

Jak informuje samorząd lekarski, od końca ubiegłego roku prezes NRL Maciej Hamankiewicz oraz RPO Adam Bodnar korespondowali o możliwości współpracy w zakresie metod wykrywania i dokumentowania przypadków tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania. Zdaniem Hamankiewicza inicjatywy w tym zakresie „są niezwykle wartościowe oraz potrzebne w kontekście walki o prawa człowieka”. Podczas piątkowego posiedzenia NRL również zastępca RPO płk. Krzysztof Olkowicz podkreślał, że wizytacje rzecznika nie byłyby pełne, gdyby nie fachowa pomoc lekarzy.

Krajowy Mechanizm Prewencji to organ wizytujący ustanowiony na podstawie Protokołu fakultatywnego do Konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania. Zadanie to powierzono Rzecznikowi Praw Obywatelskich. W ramach Krajowego Mechanizmu Prewencji sprawdzane są warunki i sposób traktowania osadzonych w miejscach pozbawiania wolności; nie tylko w zakładach karnych, ale również tam, gdzie trafiają ludzie ze względu na stan zdrowia, np. szpitalach psychiatrycznych oraz domach pomocy społecznej.

PAP 24_24

 

 

Tagi: , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie