27 marca 2024

Gala Twórczości Lekarskiej OIL w Warszawie – relacja

Wieczór muzyczny połączony z wystawą malarską i fotograficzną zatytułowany „Wzajemne Inspiracje” za nami. OIL w Warszawie po raz pierwszy zorganizował dla lekarzy interdyscyplinarne wydarzenie łączące różne dziedziny sztuki. Byliśmy na miejscu, przeżywaliśmy wspólnie artystyczne uniesienia.

 

Wydarzenie artystyczne, zorganizowane przez Komisję ds. Kultury ORL w Warszawie, miało charakter interdyscyplinarny. Do utworów literackich lekarzy lekarze malarze stworzyli obrazy, a wybrane z nich były natchnieniem poetyckim i muzycznym. Można też było obejrzeć wystawę fotografii, w tym liczne portrety.

 

 

Wieczór uświetniła swoją obecnością dr n. med. Olga Rostkowska, wiceprezes ORL w Warszawie – nie tylko jako gość, ale i bohaterka zdjęć Mirosława Żydeckiego (portret) oraz Dariusza Osiaka (fotografia reportażowa).

 

Galę prowadzili dr n. med. Bożena Hoffman-Golańska, dentystka i przewodnicząca Komisji ds. Kultury ORL w Warszawie, oraz prof. dr hab. n. med. Bohdan Wasilewski, psychiatra, psychoterapeuta, członek Komisji ds. Kultury ORL, autor trzech tomów wierszy oraz wierszy zamieszczonych w kilku zbiorczych publikacjach książkowych, jak:  Elisabeth Calmes (Ed.): „Itinerary – Luxemburg-Paris-New York-Warsaw”, Paris, 2012; autor inscenizacji poetyckich, sztuk teatralnych, etiud muzyczno-poetyckich w formie filmowej.

 

Gwiazda wieczoru

Wydarzenie zainaugurowała dr Hoffman, która opowiadała o działalności Komisji ds. Kultury i pomaganiu lekarzom artystom oraz genezie Gali Twórczości „Wzajemne Inspiracje”.

– To wydarzenie łączy wszystkie dziedziny sztuki i jest pierwszym tego typu zorganizowanym przez OIL w Warszawie – powiedziała organizatorka wieczoru.

Wspomniała też o trudach pracy lekarza i lekarza dentysty, o grożącym im wypaleniu zawodowym. Dane wskazują, że w pewnych zawodach odsetek osób z wypaleniem sięga nawet 70 proc. Wśród lekarzy najbardziej narażeni na nie są specjaliści medycyny ratunkowej, paliatywnej, rodzinnej, chirurdzy oraz ortopedzi.

 

Po wprowadzeniu rozpoczęła się część recytatorska. Lekarze poeci czytali swoje wiersze i opowiadania. W tym czasie na telebimie wyświetlały się obrazy lekarzy malarzy, które były wizualnym dopełnieniem utworów literackich.

 

Po deklamacji nastąpiła część muzyczna, której bohaterką była ukraińska lekarka Yordana Dranchuk, internistka i gastrolog, z zamiłowania piosenkarka, muzyk, poetka i fotografka. Artystka śpiewała utwory z własnym tekstem i muzyką. Ilustracją malarską do jej występu były obrazy dr Anny Grzybowskiej i Włodzimierza Cerańskiego z Komisji ds. Kultury ORL w Warszawie. Yordana Dranchuk występowała kilkukrotnie podczas gali, grając również na skrzypcach, fortepianie.

 

Na koniec dzieła malarskie lekarzy i lekarzy dentystów omówił Włodzimierz Cerański, przewodniczący Komisji ds. Emerytów i Rencistów ORL w Warszawie, członek Komisji ds. Kultury ORL, chirurg, z zamiłowania artysta malarz (malarstwo sztalugowe). Osobą część wieczoru poświęcono fotografii, na wystawie można było podziwiać zdjęcia, w tym portrety, autorstwa m.in. Mirosława Żydeckiego, Olgi Żydeckiej czy Dariusza Osiaka.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie