28 marca 2015

Przeszczepienie krzyżowe

Pierwsze w Polsce krzyżowe przeszczepienie nerek od żywych dawców niespokrewnionych przeprowadzono 10.02.2015 r. w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie.

O przeszczepieniach krzyżowych i sukcesie zespołu Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej mówi jej kierownik prof. Andrzej Chmura:
Gdy mamy parę, w której dawca wyraża wolę oddania narządu bliskiej osobie, ale zabieg nie może się odbyć z uwagi na niezgodność grup krwi lub zły dobór immunologiczny, można znaleźć inną parę, będącą w tej samej sytuacji, z której dawca pasowałby do biorcy z pierwszej pary i odwrotnie. W ten sposób następuje planowane przeszczepienie w obu parach, ale z wymianą dawców. Nie jest łatwo dobrać takie pary, mimo zgodnej grupy krwi, bo warunkiem jest dobry wynik testu zgodności immunologicznej – tzw. próby krzyżowej (cross matchu). Nie bez znaczenia jest także podobny wiek dawców, gdyż duża różnica może być powodem negatywnego zastrzeżenia młodszej pary. Nasz zespół od kilku lat zbierał niekompatybilne pary z intencją dobrania ich do przeszczepienia krzyżowego. Dopiero teraz udało się je dopasować pod każdym względem. Do przeprowadzenia takiego przeszczepienia potrzebna jest pozytywna opinia Komisji Etycznej Krajowej Rady Transplantacyjnej, a następnie Sądu Rejonowego. To było czworo młodych ludzi, małżeństwo i partnerzy, w każdej z par mężczyźni byli dawcami, a kobiety biorczyniami. Oba pobrania zostały wykonane metodą laparoskopową zaotrzewnową z ręczną asystą, którą wprowadziliśmy przed dwoma laty po szkoleniu i pomocy kolegów z Ośrodka Transplantacji w Pradze. Wszystko przebiegło bez powikłań, choć w jednym przypadku nerka miała dwie tętnice, podobnie zabiegi przeszczepienia nerki odbyły się bez komplikacji. Nerki podjęły czynność bezpośrednio po transplantacji. Przeszczepienia krzyżowe tym łatwiej dobrać, im więcej par jest w puli. Stąd pytanie, czy nie należałoby rozpocząć dyskusji i działań w kierunku prawnego dopuszczenia w Polsce możliwości dawstwa altruistycznego. Jest ono prawnie usankcjonowane od wielu lat w większości krajów europejskich i na świecie. Dawca altruistyczny jest osobą, która oddaje narząd (nerkę) lub jego część (w przypadku wątroby), nie wskazując beneficjenta. Dodanie takich dawców do dawców rodzinnych pozwala w wielu krajach świata osiągnąć odsetek do 50 proc. przeszczepień nerek od żywych dawców. W Polsce wyniósł on w najlepszym roku jedynie 5 proc.! Zapraszamy wszystkie ośrodki transplantologiczne w Polsce do współpracy w zakresie wymiany par nerek, co umożliwi zwiększenie puli wymian i pomoc większej liczbie chorych, oczekujących na przeszczepienie.
Operacje pobrania nerek i ich przeszczepienia wykonali: prof. Andrzej Chmura, prof. Artur Kwiatkowski, dr hab. Michał Wszoła i dr Rafał Kieszek.
Koordynatorem transplantacyjnym przedsięwzięcia była Aleksandra Tomaszek. Za sukcesem pierwszego w Polsce krzyżowego przeszczepienia nerek od żywych dawców niespokrewnionych stoi cały zespół kliniki.

not. ach

Archiwum