28 czerwca 2015

Pomóżmy ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu

Ponad 8,5 tys. ofiar pochłonęły potężne trzęsienia ziemi w Nepalu, które miały miejsce 25 kwietnia i 12 maja 2015 r. Wstrząsy o sile 7,9 i 7,4 w skali Richtera zebrały śmiertelne żniwo, w dodatku przeszło 20 tys. obywateli zostało rannych, a więcej niż 10 mln osób pozbawionych dachu nad głową. W akcję pomocy poszkodowanym, za co serdecznie dziękuję, włączyło się wiele organizacji, m.in. izby lekarskie: Dolnośląska, Śląska i Warmińsko-Mazurska. DIL i ŚIL wpłaciły na konto Stowarzyszenia Nepalczyków w Polsce po 10 tys. zł, WMIL przeznaczyła na ten cel 5 tys. zł.
Szanowne Koleżanki i Koledzy, będę niezmiernie wdzięczny, jeśli zechcecie dołączyć do grona ludzi wielkiego serca. W imieniu SNwP proszę o finansowe wsparcie ofiar kataklizmu. Stowarzyszenie zgromadziło do tej pory około 100 tys. zł. Skala zniszczeń jest ogromna, dlatego liczy się każda złotówka.

Darowizny można wpłać na konto Stowarzyszenia Nepalczyków w Polsce (NRN-PL):
27 1090 2356 0000 0001 1368 0462,
wpisując w tytule swoje imię i nazwisko oraz dopisek:
„pomoc dla Nepalu”.

Zapewniam, że zebrane środki finansowe trafią do najbardziej potrzebujących. Stowarzyszenie opracowało strategię udzielania pomocy i podzieliło ją na trzy etapy. Pierwszy etap mamy już za sobą (pomoc finansowa dla Nepalczyków mieszkających i pracujących w Polsce, którzy stracili rodzinę w czasie trzęsienia ziemi), drugi jest w trakcie realizacji (zakupiona woda, żywność, koce i namioty są przekazywane ofiarom kataklizmu w Nepalu za pośrednictwem globalnej, nepalskiej organizacji, której filię stanowi m.in. nasze stowarzyszenie). Sytuację monitoruje na miejscu jeden z członków SNwP.
W wyniku trzęsienia ziemi całkowitemu zniszczeniu uległy budynki, drogi i infrastruktura. Jedna z nepalskich wiosek ucierpiała szczególnie, do jej mieszkańców nie dociera pomoc niesiona przez państwo i organizacje charytatywne. W ramach trzeciego etapu chcemy odbudować tam szkołę.
W imieniu poszkodowanych, ich rodzin oraz wszystkich Nepalczyków w Polsce serdecznie dziękuję za okazane serce i środowiskową solidarność.

Dr Bodha Raj Subedi,
przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Nepalczyków w Polsce,
przewodniczący Koła Lekarzy Cudzoziemców przy DIL

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie przekazała na pomoc dla poszkodowanych Nepalczyków 5 tys. zł.