27 września 2023

Kongres Kultury i Historii Lekarskiej w Opolu

To impreza inna niż dotychczas organizowane przez samorząd lekarski. W stolicy polskiej piosenki spotykają się pasjonaci wszystkich dziedzin artystycznych oraz historii. Dysponujemy niespotykanym w skali światowej potencjałem lekarzy twórców w wielu dziedzinach sztuki – powiedział Jarosław Wanecki, kierownik Ośrodka Kultury i Dziedzictwa Historycznego NRL, podczas uroczystego otwarcia trzydniowego kongresu.

Kongres rozpoczął się 8 września, a jego gospodarzem była Opolska Izba Lekarska. Towarzyszyło mu wiele imprez kulturalnych: plener malarski w ośrodku położonym nad malowniczym Jeziorem Turawskim, wernisaż fotograficzny, finisaż wystawy ceramiki, warsztaty artystyczne i historyczne oraz Lekarski Przegląd Piosenki Polskiej połączony z koncertem Stanisława Soyki.

W kongresie wzięli udział przedstawiciele naszej izby. Przewodnicząca Komisji ds. Kultury ORL w Warszawie Bożena Hoffman-Golańska poprowadziła razem z Dariuszem Hankiewiczem debatę z udziałem członków bliźniaczych komisji z innych izb oraz dziennikarzy biuletynów samorządowych. Dyskusja poświęcona była kwestii, czy kultura lekarska jest ważna i potrzebna.

Źródło: „Gazeta Lekarska”