26 czerwca 2023

Po stronie lekarza

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie wspiera lekarzy na wielu polach. Przede wszystkim zapewnia pomoc prawną. Sprawdźmy, jakie korzyści w tym zakresie daje lekarzom i lekarzom dentystom członkostwo w OIL w Warszawie.

autor: KAMILA HOSZCZ-KOMAR

Rzecznik praw lekarza

Jego zadaniem jest występowanie w obronie godności zawodu lekarza i zbiorowych interesów tej grupy zawodowej. W uzasadnionych przypadkach rzecznik praw lekarza podejmuje interwencje w sprawie poszczególnych lekarzy, przede wszystkim w sytuacji, gdy naruszenie ich praw może mieć konsekwencje dla całego środowiska.

Funkcję rzecznika praw lekarza w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Warszawie pełni Monika Potocka. W 2022 r. założyła 140 nowe sprawy, podjęła 1600 czynności oraz uczestniczyła w 14 postępowaniach sądowych. Dla porównania: na półmetku 2023 r. Biuro Rzecznika Praw Lekarza założyło już 170 nowych spraw, podjęto 1689 czynności. Rzecznik uczestniczyła także w dziewięciu sprawach sądowych.

Oto najważniejsze zagadnienia, którymi zajmowała się rzecznik praw lekarza w 2022 r.:

• Walka z obrażaniem i hejtem w Internecie (RPL składała liczne zawiadomienia o usunięcie wpisu i wezwania przedsądowe oraz brała udział w postępowaniach sądowych).
  • Sprawy pracownicze (RPL angażowała się w kontrolę podmiotów leczniczych w zakresie równego traktowania, w kwestiach mobbingu, niewypełniania świadczeń finansowych).

RPL reprezentowała interesy lekarzy i lekarzy dentystów przed następującymi organami: sądami powszechnymi, prokuraturą, Narodowym Funduszem Zdrowia, Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego, rzecznikiem praw pacjenta, Okręgowym Inspektoratem Pracy, Ministerstwem Zdrowia, rzecznikiem praw obywatelskich, urzędem wojewódzkim, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Centrum e-Zdrowia, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, starostwami powiatowymi oraz przed licznymi podmiotami leczniczymi na terenie województwa mazowieckiego.

Jak uzyskać pomoc rzecznika praw lekarza

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00 RPL pełni dyżur w poniedziałki od 10.00 do 14.00 i czwartki od 10.00 do 16.00.

• RPL – tel. 512 331 230,
  • Dział prawny Biura RPL – tel. 691 224 246,
  • Biuro RPL – tel. 22 54 28 328.
  • E-mail: rzecznikprawlekarza@oilwaw.org.pl.

„Prawnik dla lekarza”

Członkowie Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie mogą skorzystać również z programu „Prawnik dla lekarza”, który służy uzyskaniu szybkiej, nieodpłatnej pomocy prawnej. Program realizuje Kancelaria Adwokacko-Radcowska „Podsiadły-Gęsikowska, Powierża” Sp.p.

Kancelaria zapewnia:

• wsparcie prawne w zakresie spraw karnych, o ochronę dóbr osobistych, dotyczących roszczeń deliktowych, obrony przed roszczeniami, dochodzenia roszczeń, prawa pracy, medycznego, ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego i innych postępowań związanych w wykonywaniem zawodu lekarza i lekarza dentysty, z wyłączeniem prawa podatkowego,
  • kompleksową obsługę prawną – zależnie od potrzeb będzie to: porada ustna, spotkanie z prawnikiem, przygotowanie opinii prawnej i potrzebnych dokumentów,
  • całościowe wsparcie lekarzy i lekarzy dentystów – do momentu, kiedy potrzebują już stricte indywidualnego prowadzenia sprawy, np. w momencie wejścia na drogę sądową. W 2022 r. wpłynęło do kancelarii od członków OIL w Warszawie 1725 próśb o poradę i każda została spełniona.

Jak uzyskać pomoc prawną

Jeśli jesteś członkiem OIL w Warszawie, przygotuj swój nr PWZ.

Pomoc prawnika w siedzibie OIL w Warszawie uzyskasz: w poniedziałki w godz. 10.00–18.00 i od wtorku do piątku w godz. 9.00–17.00

• osobiście (ul. Puławska 18, wejście C),
  • przez kontaktowy adres e-mail: prawnikdlalekarza@oilwaw.org.pl,
  • przez telefon – obsługa telefoniczna w godzinach pracy prawników: 728 988 518.