22 września 2023

Staż lekarski. Jesienne podsumowanie roku 2023

W jesiennej rekrutacji wpłynęło do Komisji ds. Stażu Podyplomowego 947 wniosków. 774 złożyli lekarze, a 173 – lekarze dentyści. Bieżący rok zamykamy zatem wynikiem 1010 aplikacji (razem z marcowymi rekrutacjami), wyższym niż w 2022.

tekst Elżbieta Trybus

Z każdym rokiem przyjmujemy coraz większą liczbę wniosków od osób chętnych do odbywania stażu podyplomowego na terenie działania OIL w Warszawie, głównie w stołecznych placówkach. W tym roku dołączyli do nas absolwenci nowo otwartych kierunków lekarskich, np. z Uczelni Łazarskiego oraz z Radomia. Myślę, że taki trend się utrzyma w związku z otwieraniem coraz większej liczby wydziałów lekarskich

– mówi Maciej Nowak, przewodniczący Komisji ds. Stażu Podyplomowego.

Staż podyplomowy lekarza – nowości i zmiany

Program stażu lekarskiego regulują nowe zasady, które weszły w życie 1 marca 2023 r. Poza doskonaleniem lekarzy i lekarzy dentystów w wielu dziedzinach przewidziane są szkolenia z zakresu profilaktyki onkologicznej oraz szczepień ochronnych, leczenia bólu, orzecznictwa lekarskiego, a także prawa medycznego i bioetyki. Program stażu zawiera ponadto szkolenie dotyczące komunikacji z pacjentem i zespołem terapeutycznym oraz przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu.

Nowością jest część personalizowana stażu przygotowana wyłącznie dla lekarzy, która obejmuje – do wyboru – m.in. niezabiegowe i zabiegowe dziedziny medycyny, zależnie od zainteresowań lekarza. Zdaniem przewodniczącego Komisji ds. Stażu Podyplomowego utworzenie stażu personalizowanego było postulatem środowiska lekarskiego, także z OIL w Warszawie.

W naszej opinii, również jako lekarzy praktyków, pozwoli to na lepsze poznanie innych dziedzin medycyny niż podstawowe i ułatwi wybór miejsca szkoleniowego oraz samej specjalizacji

– podsumowuje dr Nowak.

Program stażu dla lekarzy i lekarzy dentystów zamieściliśmy w najnowszy wydaniu „Poradnika dla stażystów”, który udostępniliśmy na stronie Komisji ds. Stażu Podyplomowego. Ten praktyczny przewodnik opracowaliśmy z myślą o ułatwieniu absolwentom studiów lekarskich wejścia w obszar działania naszej izby i przybliżeniu im pracy samorządu lekarskiego.