26 stycznia 2024

Kampania społeczna #WspólneŚwięta – podsumowanie

„Człowiek nie jest przedmiotem, szpital nie jest przechowalnią, samotność nie jest prezentem”. To hasło kolejnego etapu kampanii społecznej #WspólneŚwięta, organizowanej przez OIL w Warszawie, który trwał przez cały grudzień 2023 r. Przyczyną podjęcia działań było nasilające się zjawisko wykorzystywania szpitala przez rodziny osób starszych, schorowanych, jako miejsca, gdzie senior może ,,przeczekać” święta, by nie być dla nich obciążeniem.

autor: KAMILA HOSZCZ-KOMAR

Wraz z ekspertami szukaliśmy przyczyn zjawiska podczas debaty, która odbyła się w siedzibie OIL w Warszawie, a także podczas briefingu prasowego w Szpitalu Dzieciątka Jezus. Oba spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem przedstawicieli prasy, radia i telewizji. Przygotowaliśmy spot oraz plakaty, które zostały rozkolportowane do wszystkich mazowieckich szpitali. Współorganizatorami kampanii były Bydgoska Izba Lekarska oraz Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie.

Przedstawiciele OIL wystąpili w licznych audycjach radiowych i telewizyjnych, udzielili wielu wywiadów, a przekaz płynący z debaty oraz briefingu pojawił się w ponad 900 publikacjach w mediach o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim. Spot na portalu Facebook obejrzało ponad pół miliona osób. 23 grudnia został wyemitowany w największej informacyjnej stacji telewizyjnej.

Naszą akcję wsparli eksperci: dr n. med. Marek Stopiński – konsultant wojewódzki ds. chorób wewnętrznych, dr Maria Libura – przewodnicząca Zespołu ds. Studiów Strategicznych OIL w Warszawie, Marzanna Bieńkowska – zastępca dyrektora Departamentu Współpracy w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta, Anna Kozieł – ekspert The World Bank Group, przedstawiciel Polskiej Federacji Szpitali, prof. dr hab. n. med. Magdalena Durlik – ordynator i kierownik Kliniki Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych UCK WUM, lek. Łukasz Jankowski – prezes NRL w Warszawie, członek zespołu kliniki, dr hab. n. med. Paweł Łęgosz – zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus UCK WUM.

Osobiście zaangażowali się w kampanię #WspólneŚwięta prezes ORL w Warszawie Piotr Pawliszak oraz wiceprezesi – Olga Rostkowska i Tomasz Imiela.

Kwestie dotyczące miejsca osób starszych i ich bliskich w polskim systemie ochrony zdrowia wymagają dalszej, pogłębionej dyskusji i poszukiwania rozwiązań.