28 maja 2015

Powiem wprost – Na co idą nasze składki

Adrzej Sawoni,
prezes ORL w Warszawie

28.03.2015 r. obradował XXXV Okręgowy Zjazd Lekarzy, który w części roboczej przyjął sprawozdanie Okręgowej Rady Lekarskiej, Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, Okręgowego Sądu Lekarskiego i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz udzielił im skwitowania. Przyjęte sprawozdanie finansowe wykazuje wynik dodatni, na poziomie blisko 1,5 mln zł. Ważne jest również to, że spłaciliśmy prawie w całości kredyt zaciągnięty na zakup i budowę naszej siedziby przy ul. Puławskiej w Warszawie. Do spłaty pozostało tylko około 600 tys. zł i to pożyczki zaciągniętej w Naczelnej Izbie Lekarskiej i Śląskiej Izbie Lekarskiej w Katowicach. Przy okazji kolegom z Katowic i Naczelnej Izby Lekarskiej bardzo dziękujemy za wsparcie finansowe w tych trudnych dla Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie czasach.
600 tys. zł to dwutygodniowy przychód Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, bo przyjęty plan finansowy na rok 2015 po stronie przychodów wykazuje 20 mln zł.
W jaki sposób spożytkować tak dużą kwotę?
Zjazd przyjął niezwykle ważną uchwałę upoważniającą prezesa, sekretarza i skarbnika do negocjacji i zawarcia umowy o ubezpieczenie członków naszej Izby w zakresie obowiązkowych ubezpieczeń lekarzy, za które opłata pokryta zostanie przez Izbę ze składek lekarzy. Oznacza to, że każdy lekarz uiszczający składkę na Okręgową Izbę Lekarską w wysokości 60 zł będzie miał opłacone ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. To w naszym samorządzie zupełnie nowa jakość. Podobne rozwiązanie doskonale funkcjonuje już od lat w samorządach prawniczych, a przyjęte w naszej Izbie – zdejmie z jej członków wszelkie troski związane z obowiązkowym ubezpieczeniem lekarzy. Po prostu stanie się to domeną samorządu. Docelowy koszt operacji przekroczy 4 mln zł rocznie, więc jej realizacja jest możliwa dzięki podwyższeniu składki do 60 zł.
Na tydzień przed zjazdem Okręgowa Rada Lekarska podjęła uchwałę upoważniającą prezesa, sekretarza i skarbnika do powołania spółki celowej, której zadaniem będzie w pierwszej kolejności pozyskiwanie funduszy z Unii Europejskiej. Zostaną przeznaczone na programy edukacyjne dla lekarzy. 100-proc. właścicielem spółki będzie Okręgowa Rada Lekarska. Aby skutecznie działać w trudnym obszarze funduszy pomocowych Unii Europejskiej, chcemy równolegle powołać klaster, w którym partnerami naszej spółki byłyby: Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny, samorząd terytorialny i inne podmioty prowadzące działalność szkoleniową. To również zupełnie nowa jakość w zakresie szkoleń podyplomowych dla lekarzy, których dostępność jest dzisiaj często ograniczona niezwykle wysokimi ich cenami.
Realizacja tych dwóch bardzo ważnych uchwał to realizacja naszego programu wyborczego i zbliżenie instytucji Izby Lekarskiej do członków naszego samorządu, to również dobre wykorzystanie naszych składek.

Szanowni Państwo,
przypominamy, że od 1 stycznia 2015 r. kwota miesięcznej składki członkowskiej wynosi 60 zł.
Ponieważ nadal odnotowujemy wpłaty w nieprawidłowej wysokości, prosimy o zweryfikowanie poprawności wykonywanych przelewów, w szczególności realizowanych w ramach stałego zlecenia. Opłacanie składek członkowskich w dotychczasowej, niższej kwocie będzie skutkowało powstawaniem zaległości. Nieopłacone składki członkowskie podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Sekcją Windykacji Składek Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie (tel.: 22-54-28-338 lub 339, e-mail: skladki@oilwaw.org.pl).

Roman Olszewski, skarbnik ORL w Warszawie