27 października 2023

Dla kogo szkolenia?

Na początku mojej drugiej kadencji wiceprezesa ORL ds. Lekarzy Dentystów zadałem członkom komisji pytanie: czym mamy się zajmować? Na czym ma polegać nasza praca? Co możemy dać lekarzom? Odpowiedź była jednoznaczna: najbardziej potrzebują wiedzy.

autor: DARIUSZ PALUSZEK, wiceprezes ORL w Warszawie ds. lekarzy dentystów

Trzeba pamiętać, że znakomita większość lekarzy i lekarek dentystów otwiera własną działalność gospodarczą. Są mikroprzedsiębiorcami, zatrudniają ludzi, płacą podatki. Muszą zdobyć odpowiednie zaświadczenia od sanepidu, kominiarza, inspektora BHP, jeśli posiadają urządzenia do RTG – Państwowej Agencji Atomistyki. Izba powinna zapewnić im szkolenia w tym zakresie lub informację, gdzie ich szukać. I to nam się udaje.

Z drugiej strony kładziemy bardzo duży nacisk na organizację i uczestnictwo w konferencjach. Na kształcenie stricte zawodowe. Poszukiwaliśmy dziedzin stomatologii, w których praktycznie każdy lekarz dentysta musi stale poszerzać swoją wiedzę i udoskonalać umiejętności, ponieważ ich rozwój jest wyjątkowo szybki. Komisja starała się zaproponować lekarzom takie konferencje, sympozja, szkolenia i warsztaty, które będą cieszyły się popularnością i wzbudzą zainteresowanie większości lekarzy dentystów.

Od sześciu lat współpracujemy z warszawskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i jego przewodniczącą prof. dr hab. n. med. Agnieszką Mielczarek, pełniącą funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją. Razem z PTS przygotowujemy konferencje naukowo–szkoleniowe w formie online, które odbywają się cyklicznie, kilka razy w roku, w soboty. Wystarczy się zapisać, a link do udziału otrzymuje się drogą elektroniczną. Najbliższa odbędzie się 14 listopada. Serdecznie wszystkich na nią zapraszam, bo będzie ostatnią w tym roku. W 2024 planujemy cztery lub pięć takich szkoleń. Naszymi gośćmi są najwybitniejsze osoby ze świata nauki. Znani profesorowie i praktycy. Wystarczy prześledzić historię szkoleń, aby sprawdzić, że udało nam się zaprosić bardzo dobrych i uznanych lekarzy. Podkreślam, że są to szkolenia bezpłatne. To dla nas ogromnie ważne. Komisja ds. Lekarzy Dentystów postawiła sobie za cel, aby lekarz nie ponosił praktycznie żadnych kosztów udziału w takim spotkaniu. Lekarze płacą wysoką składkę na samorząd, dlatego staramy się zapewnić im jak najwięcej ciekawych szkoleń bez dodatkowej opłaty.

Inną formą doskonalenia wiedzy, jaką staramy się zaproponować lekarzom, są warsztaty. W tym celu podjęliśmy współpracę z dużymi firmami, wiodącymi na rynku materiałów stomatologicznych. Takie przedsiębiorstwa organizują szkolenia dla lekarzy, za udział w których płaci się nawet kilka tysięcy złotych. Nam udało się namówić firmy, aby na terenie izby w soboty odbywały się takie szkolenia nieodpłatnie. Wprowadziliśmy jedynie opłatę gwarancyjną, z reguły 100–150 zł, aby zminimalizować liczbę lekarzy, którzy się zapisywali i nie przychodzili. Po wprowadzeniu przedpłaty frekwencja jest zazwyczaj stuprocentowa. Partnerzy zaopatrują nas w materiały i urządzenia oraz zapewniają znakomitych wykładowców, którzy prowadzą warsztaty, prezentując krok po kroku wykonanie poszczególnych procedur. Zazwyczaj mają miejsce dwie tury, każda dla 20–25 osób. Obie odbywają się w soboty.

Bezpłatne szkolenia i konferencje to najbardziej wartościowa propozycja, jaką możemy przedstawić kolegom po fachu. Oferta rynku komercyjnego jest bogata, zawiera szkolenia na każdy temat. My oferujemy możliwość bezpłatnego poznawania nowych technik i technologii dzięki firmom, które z nami współpracują.

Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne

Organizujemy też naszą perłę w koronie: największą konferencję samorządową w Polsce, czyli Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne. Ogromne przedsięwzięcie. Wykłady odbywają się jednocześnie w kilku salach. Poruszanych jest 30–40 odrębnych tematów. A wszystko w pięknym otoczeniu Hotelu Narvil pod Serockiem. Co dla mnie niezwykle istotne, lekarze przyjeżdżają tam nie tylko po wiedzę. MSS pełnią funkcję integrującą nasze środowisko. Spotykają się osoby, które nie widziały się od studiów. W kuluarach lekarze dentyści, nazwijmy ich: pierwszego kontaktu, mają szanse na dyskusje z konsultantami wojewódzkimi i krajowymi, którzy też są na miejscu i służą pomocą. Konferencji zawsze towarzyszy duża wystawa sprzętu stomatologicznego. Ale przede wszystkim przyjeżdżamy na nią w celu wymiany myśli i poglądów dotyczących stomatologii, gdyż w jednym miejscu spotykają się samorządowcy, lekarze praktycy, a także konsultanci i specjaliści.

Zachęcam też do obserwowania naszych mediów społecznościowych, gdzie pojawiają się relacje ze szkoleń, informacje o zapisach i ogrom innych przydatnych wiadomości.