29 marca 2014

Francuskie odznaczenie dla prof. Marka Krawczyka

Rektor prof. Marek Krawczyk odebrał 10 lutego 2014 r. w rezydencji ambasadora Francji tytuł Kawalera Orderu Palm Akademickich przyznany przez ministra edukacji narodowej Francji za zasługi dla kultury francuskiej.
Odznaczenie wręczył Pierre Buhler, ambasador Francji w Polsce.

Order Palm Akademickich, ustanowiony dekretem cesarza Napoleona w 1808 r., jest przyznawany (…) tym, którzy, pracując na uczelniach wyższych czy – ogólniej – w szkolnictwie, przyczyniają się do upowszechnienia francuskich osiągnięć w dziedzinie działalności intelektualnej i naukowej – mówił ambasador Francji. Jego Ekscelencja ambasador Pierre Buhler przywołał biografię rektora prof. Marka Krawczyka oraz podkreślał jego związki z medycyną francuską: „Pana bliskie związki z Francją zacieśniły się podczas kilku pobytów w latach 90. XX w. w klinikach chirurgii w Villejuif i Strasburgu. Został pan członkiem Francuskiej Akademii Chirurgicznej oraz Francuskiego Stowarzyszenia Chirurgicznego. Jest pan nie tylko błyskotliwym naukowcem akademickim oraz uznanym chirurgiem praktykiem, ale także oddanym promotorem francusko-polskiej współpracy naukowej w dziedzinie chirurgii, która nadal się rozwija i przynosi owoce. Właśnie to zaangażowanie na rzecz umocnienia i rozwijania więzi między naszymi krajami w dziedzinie, w której uzyskał pan tak wspaniałe efekty, sprawiło, że francuski minister edukacji narodowej nadał panu tytuł Kawalera Orderu Palm Akademickich.

Marta Wojtach