27 listopada 2023

Spokojnych świąt, Doktorze!

Wypoczynek w świątecznym czasie – czy lekarz ma nań szansę?

autor: OLGA ROSTKOWSKA, wiceprezes ORL w Warszawie

Święta Bożego Narodzenia powinny być synonimem spokoju i rodzinnego ciepła, ale dla wielu z nas, lekarzy, bywają tożsame ze zwiększoną ilością pracy i stresem. Jak w tym roku znaleźć równowagę między zawodowymi obowiązkami a zasłużonym odpoczynkiem?

 

Planowanie to podstawa

Kluczowe jest wczesne zaplanowanie świąt. Postaraj się zawczasu ustalić grafik dyżurów z kolegami i koleżankami, aby każdy mógł choć chwilę odpocząć. Warto także uprzedzić swoich stałych pacjentów o zmianach grafiku w okresie świątecznym. Wypoczęty lekarz to lepszy lekarz. Nie wahaj się zawalczyć o swój spokój psychiczny.

 

Przedświąteczna bieganina – jak jej uniknąć?

Święta często kojarzą się z gorączkowymi przygotowaniami. Przemyśl, które tradycje są dla Ciebie najważniejsze. Może część zadań da się uprościć lub rozdzielić między członków rodziny? Pamiętaj, że czasem mniej, znaczy więcej zarówno w dekorowaniu, jak i w świątecznym menu. Oczekiwania Twoich bliskich dotyczące przebiegu świąt wcale nie muszą oznaczać wielu godzin spędzonych w kuchni czy na sprzątaniu. Nie bój się też prosić ich o pomoc. A czy prezenty są konieczne? Może w tym roku najlepiej zrobić sobie prezent z wzajemnej bliskości?

 

Zwolnij tempo

Znalezienie czasu dla siebie jest najważniejsze. Chwilę z książką, relaksującą kąpiel lub krótki spacer warto wpisać do świątecznego kalendarza jako obowiązkowe punkty programu. My, lekarze, miewamy problemy z wygospodarowaniem czasu dla siebie, bo w naszą pracę wpisana jest pomoc innym. Pozwólmy sobie na oddech i odrobinę czułości dla samego siebie.

 

Jeśli natomiast będziesz pracować w te święta, w przerwie między przyjmowaniem pacjentów poświęć chwilę na świadome oddychanie lub krótką medytację. To metody, które możesz wykorzystać wszędzie, a stosowane nawet przez krótki czas pomogą obniżyć poziom stresu.

 

Święta a refleksja

Pamiętajmy, że święta to czas refleksji nad tym, co w życiu najważniejsze. Warto zastanowić się, co w mijającym roku przyniosło nam najwięcej satysfakcji, a co chcielibyśmy zmienić w nadchodzącym. Poczuj (może przy wigilijnym stole?) wdzięczność za to, co przyniósł mijający rok. W kontekście pracy lekarskiej może będą to trafne diagnozy, sukcesy terapeutyczne, podziękowania od wyleczonych pacjentów, ale też intensywna praca nad doktoratem czy trudne lekcje pokory w przypadku niepomyślnego rokowania dla podopiecznych. Pamiętaj, że na takich nieprzyjemnych doświadczeniach możesz najwięcej się nauczyć. Bądź dumny ze swojej ciężkiej pracy i wytrwałości.

 

Podsumowując…

Świąteczny wypoczynek dla lekarza to nie mit! Wymaga jednak świadomej organizacji i odrobiny asertywności, które pozwolą cieszyć się chwilą spokoju. Zadbajmy więc o siebie w tym wyjątkowym czasie, aby móc z nową energią i entuzjazmem wrócić do zawodowych obowiązków w pukającym do drzwi roku 2024. Ja z tej okazji życzę czytelnikom rubryki dotyczącej medycyny stylu życia przede wszystkim postawienia w nadchodzącym roku na siebie, swoje zdrowie, swoje dobre samopoczucie oraz swoje potrzeby i marzenia, bo bez nich wszystko inne jest trudne do osiągnięcia.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum