19 listopada 2014

Powtórka z Kodeksu Etyki Lekarskiej

Podstawa kodeksu: art. 5.
„Izba lekarska jest obowiązana do czuwania nad przestrzeganiem zasad etyki i deontologii lekarskiej oraz zachowaniem godności zawodu przez wszystkich członków samorządu lekarskiego, a także do starań, aby przepisy prawa nie naruszały zasad etyki lekarskiej”.

Dyskusja, czym jest samorząd zawodowy, toczy się od początku istnienia izb lekarskich. Wielu członków oczekuje od nich przede wszystkim reprezentowania i obrony interesów lekarzy. W rozważaniach na temat roli samorządu nie można jednak pominąć faktu, że jego ustawową rolą jest także sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodów lekarza i lekarza dentysty. Nie ma wątpliwości, że etyka i deontologia lekarska zajmują poczesne miejsce wśród elementów realizacji tego zadania. To właśnie samorząd samodzielnie określa zasady etyki lekarskiej (Kodeks Etyki Lekarskiej), upowszechnia je i w różny sposób dba o ich przestrzeganie przez lekarzy i lekarzy dentystów. Jego obowiązkiem jest jednak nie tylko czuwanie nad przestrzeganiem zasad wykonywania zawodu przez członków samorządu, ale także (zgodnie z art. 1 KEL) nad ich godnym zachowaniem w sytuacjach pozazawodowych. Kodeks obliguje przecież lekarzy i lekarzy dentystów do zachowywania dobrych obyczajów środowiskowych i unikania postępowania, które mogłoby naruszyć godność wykonywanego przez nich zawodu. Samorząd ma obowiązek nie tylko sprawowania pieczy nad swoimi członkami. Omawianym artykułem kodeksu zobowiązał się także do zabiegania o to, by przepisy prawa powszechnie obowiązującego nie były sprzeczne z zasadami etyki lekarskiej oraz sprzyjały ich przestrzeganiu. Nie należy się zatem dziwić, że samorząd podejmuje starania, aby przepisy sprzyjały przestrzeganiu zawodowej autonomii lekarskiej, wspierały właściwe relacje lekarz – pacjent, nie były sprzeczne z przyjętymi powszechnie zasadami wykonywania praktyki lekarskiej, gwarantowały prawo lekarzy i lekarzy dentystów do wolności sumienia itp.
Wydaje się, że wobec złej sytuacji ochrony zdrowia w Polsce, która nie gwarantuje obywatelom dobrego dostępu do wysokiej jakości, bezpiecznej opieki zdrowotnej, a pracownikom służby zdrowia nie zapewnia godnych warunków pracy i rozwoju zawodowego, to zadanie samorządu powinno być postrzegane jako jeden z priorytetów i wspierane solidarnie przez wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów.

Konstanty Radziwiłł

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum