26 stycznia 2024

Od-nowa w nowym roku

Początek roku to czas podejmowania postanowień o zmianach, a dla lekarzy oraz lekarzy dentystów, którzy często pracują w stresującym i wymagającym środowisku, idealny moment, alby zwrócić uwagę na własne zdrowie i lepsze samopoczucie. Jak wejść w rok 2024 w dobrym stylu (życia)?

autor: OLGA ROSTKOWSKA, wiceprezes ORL w Warszawie

 

Zacznij od małych kroków

Skup się na drobnych zmianach w swojej codzienności. Przykładowo, zamiast stawiać sobie za cel przebieganie 5 km dziennie, zacznij od krótkiego (10–15 min) spaceru po terenie szpitala lub okolicy. Wprowadzenie zmian małymi krokami jest łatwiejsze, łatwiej też przy nich wytrwać, co zwiększa szansę na sukces i rozwijanie nawyków, a o wypracowanie nawyków tu przede wszystkim chodzi. Jeśli nie pociąga Cię wizja spaceru, każdego dnia spróbuj znaleźć tylko 10 minut na ćwiczenia, np. jogi czy łagodnego rozciągania. To daje ponad godzinę ćwiczeń tygodniowo! Po dwóch tygodniach wykonywania takich dziesięciominutowych sesji postaraj się zwiększyć porcję jednej „przekąski ruchowej” do 15 minut. Zacznij od dziś. Aplikacja do ćwiczeń jogi, którą wybrałam dla siebie, nazywa się „Down Dog”, ale możesz wykorzystać nagrania zamieszczone na YouTube.

 

Regularność

Kluczem do rozwijania nawyków jest regularność działań. Wyznacz konkretny czas na swoją aktywność, np. wydłuż dojście do pracy o jeden przystanek lub wykorzystaj krótką przerwę na ćwiczenia oddechowe przed odprawą z ordynatorem. Planując taką aktywność jako stały punkt swojego codziennego harmonogramu, stopniowo doprowadzisz do przekształcenia się jej w nawyk. Nie musi (i nie powinno) to być przenoszenie gór, ale niewielka zmiana w codzienności.

 

Śledzenie postępów

Zapisuj swoje działania i śledź postępy. To może być prosty dziennik, aplikacja w telefonie, a nawet kalendarz w pokoju lekarskim. Wizualizacja postępów bywa potężnym motywatorem i przypomina o dotychczasowych osiągnięciach. Możesz także pokazywać swoje wyniki kolegom z pracy i rozpocząć zdrową rywalizację. Ponadto regularne śledzenie postępów w aktywności fizycznej pozwala na lepsze zrozumienie własnego ciała i jego potrzeb, co jest kluczowe w pracy opartej na empatii i trosce o innych. Może podzielisz się swoimi sukcesami z pacjentami, aby ich także motywować?

 

Nie zrażaj się!

W środowisku lekarskim, gdzie presja i oczekiwania są wysokie, łatwo się zniechęcić w przypadku niepowodzeń. Pamiętaj, że rozwijanie nowych nawyków to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Jeśli opuścisz jeden dzień lub nie uda Ci się zrealizować zamierzonego celu, nie traktuj tego jak porażki, ale jak okazję do nauki i dalszego rozwoju. W pracy lekarza każdy dzień przynosi nowe wyzwania, ważne jest więc, by traktować potknięcia jako lekcje, które są naturalną częścią drogi do naukowego lub medycznego mistrzostwa. Elastyczność i adaptacja do zmieniających się okoliczności pełnią zasadniczą rolę w medycynie, ale też w rozwijaniu zdrowych nawyków. Uznając przeszkody i trudności za część tego procesu, zwiększasz odporność, która jest niezbędna zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

 

Rozwijanie zdrowych nawyków w środowisku pracy lekarza może być wyzwaniem, lecz prędzej niż później przyniesie Ci wiele korzyści. Pamiętaj, że małe kroki, regularność i akceptacja drobnych potknięć to fundamenty sukcesu w każdej dziedzinie. Wprowadzanie drobnych zmian w swoim stylu życia nie tylko poprawi Twoje samopoczucie, ale może także pozytywnie wpłynąć na jakość opieki nad pacjentami, relacje z bliskimi i wydajność w pracy. Od czego dziś zaczniesz?

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum