30 sierpnia 2023

Vademecum lekarza przedsiębiorcy (wrzesień 2023)

Nie każdy lekarz jest biznesmenem z krwi i kości, dlatego zakończenie współpracy z pracownikiem może nastręczać trudności. Co zrobić, aby rozwiązanie umowy o pracę nie spędzało snu z powiek?

autor: KAMILA HOSZCZ-KOMAR

W poprzedniej części „Vademecum przedsiębiorcy” omawiałam aspekty zatrudniania pracowników oraz rodzaje umów o pracę. Wszystkie te umowy (na okres próbny, na czas określony oraz na czas nieokreślony) możemy rozwiązać na kilka sposobów. Decyzję o zakończeniu współpracy ma prawo podjąć zarówno pracodawca, jak i pracownik. Przepisy przewidują pięć sposobów:

• rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron,
  • rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem,
  • rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia,
  • rozwiązanie umowy o pracę po upływie czasu, na który została zawarta,
  • przez wygaśnięcie stosunku pracy.

Zakres obowiązków pracodawcy i praw pracownika związanych z zakończeniem współpracy zależy przede wszystkim od rodzaju umowy o pracę oraz powodów, z jakich chcemy zakończyć współpracę.

Przyczyny, z których nie możesz rozwiązać umowy o pracę (Twoim obowiązkiem będzie wykazanie, że żadna z nich nie zaważyła na chęci zakończenia współpracy z pracownikiem):

• wystąpienie pracownika z wnioskiem o zmianę  warunków pracy na bardziej przewidywalne  lub bezpieczniejsze,
  • jednoczesne pozostawanie pracownika w stosunku pracy z innym pracodawcą lub jednoczesne  zatrudnienie na innej podstawie,
  • staranie się pracownika o informacje dotyczące  warunków zatrudnienia,
  • skorzystanie z praw do szkoleń niezbędnych do wykonywania pracy, na koszt pracodawcy i w godzinach pracy.

Za porozumieniem Za wypowiedzeniem Bez wypowiedzenia Po upływie czasu Wygaśnięcie stron umowy Kto może zakończyć pracownik pracownik pracownik bez inicjatywy bez inicjatywy współpracę? pracodawca pracodawca pracodawca stron stron obie strony O tym należy pamiętać: – Pracownika nietrzeźwego lub nieobecnego ponad rok z powodu choroby można zwolnić za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia, a także za porozumieniem stron. – Jeśli pracownik nie spełnia oczekiwań, a jest zatrudniony na okres próbny lub czas określony, mamy do wyboru trzy formy rozwiązania stosunku pracy: za wypowiedzeniem, za porozumieniem stron lub z upływem czasu obowiązywania umowy. Nie wolno rozwiązać umowy bez wypowiedzenia. – Bez względu na przyczynę zakończenia współpracy, zawsze można zaproponować pracownikowi rozwiązanie umowy na drodze porozumienia stron. Tak można rozwiązać umowę każdego rodzaju i w każdym czasie. Jednak ani pracodawca, ani pracownik nie mają prawa odwołania się od porozumienia do sądu pracy. Nie obowiązuje też żadna ochrona pracownika przed rozwiązaniem umowy. Oznacza to, że z kobietą w ciąży i pracownikiem w wieku przedemerytalnym również można rozwiązać umowę w tym trybie. – W przypadku zakończenia umowy z upływem czasu, na jaki została zawarta, pracownikowi nie przysługuje odwołanie do sądu pracy i żadne roszczenia. Jednak w uzasadnionych przypadkach ma prawo wystąpić z wnioskiem o wskazanie przyczyny rozwiązania umowy. – Wygaśnięcie umowy o pracę odbywa się  automatycznie na mocy prawa w ściśle określonych okolicznościach: – śmierci pracownika, – śmierci pracodawcy, o ile prowadził jednoosobową działalność gospodarczą lub zatrudniał pracownika osobiście, a nie jako zakład pracy.

Uwaga! Jeżeli stosunek pracy wygaśnie z powodu tymczasowego aresztowania pracownika, będziesz zobowiązany ponownie go zatrudnić, gdy postępowanie karne w jego sprawie zostanie umorzone lub zakończy się wyrokiem uniewinniającym.

Tekst i tabelę opracowano na podstawie informacji z portalu biznes.gov.pl.