22 marca 2024

HCC w Katowicach. Ministerstwo Zdrowia odkrywa karty

W otwierającej kongres rozmowie z dziennikarkami Pauliną Gumowską („Rynek Zdrowia”) i Klarą Klinger („Dziennik Gazeta Prawna”) minister Leszczyna przedstawiła plany rozwiązania problemu nierentowności szpitali powiatowych, w tym oddziałów ginekologiczno–położniczych: – Jeśli szpital przyjmuje mniej niż 600 porodów rocznie, nigdy nie będzie rentowny. Są jednak tereny, na których w promieniu 40 km od porodówki nie ma żadnej innej. Zamierzamy wprowadzić tam ryczałty, bo te placówki muszą się utrzymać. Kobieta nie może jechać na poród 100 km. Ponadto szefowa resortu zapewniła, że nie chce likwidować nierentownych szpitali powiatowych. – Nigdy się na to nie zgodzę, nie będę ich likwidować. Zrobimy wszystko, żeby ich działalność się bilansowała – zapewniła podczas wystąpienia na HCC.

 

autor: MICHAŁ NIEPYTALSKI

Do udziału w panelach dyskusyjnych organizatorzy zaprosili przedstawicieli naszej izby. Wiceprezes ORL w Warszawie Olga Rostkowska podczas debaty „A gdybyśmy tak byli najzdrowszym narodem Europy?”, pytana o receptę na poprawę zdrowia publicznego, stwierdziła: – Choćbyśmy mieli genialnego lekarza, ostatecznie my [jako pacjenci – red.] musimy wziąć odpowiedzialność za swoje zdrowie.

 

W sesji poświęconej zdrowiu lekarzy wypowiadała się pełnomocnik OIL w Warszawie ds. zdrowia lekarzy i lekarzy dentystów Magdalena-Flaga Łuczkiewicz. – Już na studiach uczymy się pacjentocentryzmu, siebie mamy w pracy pomijać. Jeśli czujemy, że coś z nami nie tak, ignorujemy to, bo sądzimy, że inni są ważniejsi – tak wyjaśniała przyczynę deficytów zdrowotnych koleżanek i kolegów po fachu.

Nowym technologiom w medycynie i informatyzacji placówek ochrony zdrowia poświęcone były panele dyskusyjne, w których brał udział Michał Gontkiewicz z Prezydium ORL w Warszawie. Dr Gontkiewicz, który jest jednocześnie przewodniczącym Zespołu ds. E-zdrowia Naczelnej Izby Lekarskiej, mówił: – Nowe rozwiązania informatyczne w ochronie zdrowia powinny nas wspierać i ułatwiać nam pracę, a nie być celem samym w sobie. W tym sensie powinny być jak najmniej widoczne.

 

Podczas katowickiego kongresu, którego termin obejmował Dzień Kobiet, organizatorzy ogłosili rozstrzygnięcie konkursu „Kobieta Rynku Zdrowia 2024”. W wyróżnionym nagrodą gronie znalazła się Maria Kłosińska, przewodnicząca naszego Zespołu ds. Matek Lekarek oraz kierowniczka Działu Komunikacji NIL.

 

Kilka dni wcześniej w Warszawie odbyło się inne ważne wydarzenie medialne dla przedstawicieli sektora ochrony zdrowia. Podczas uroczystego spotkania ogłoszona została lista 100 osób najbardziej wpływowych w polskiej medycynie w 2023 r. i druga – lista 100 osób najbardziej wpływowych w polskim systemie ochrony zdrowia. Według jury najbardziej wpływowy w medycynie był prof. dr. hab. n. med. Maciej Banach, specjalista kardiologii, hipertensjologii i lipidologii, kierownik Zakładu Kardiologii Prewencyjnej i Lipidologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz przewodniczący Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego. Przewodniczący samorządowi lekarskiemu prezes NRL Łukasz Jankowski zajął siódme miejsce na liście najbardziej wpływowych w systemie ochrony zdrowia, a najbardziej wpływowy okazał się wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, jedyny z wiceministrów poprzedniego rządu, który utrzymał posadę po zmianie władzy.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum