18 grudnia 2019

Płockie Miasteczko Zdrowia

W pierwszy weekend października w Orlen Arena w Płocku powstało Miasteczko Zdrowia. Tę lokalną inicjatywę Fundacji Orlen objął patronatem minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

Do Płocka, oprócz ministra, przyjechali z Warszawy specjaliści z Instytutu Kardiologii, Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, Instytutu Żywienia i Żywności, Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Byli także pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz pacjenci po przeszczepie narządów.

Głównym celem projektu są działania profilaktyczne. Mieszkańcy Płocka mogli wykonać badania spirometryczne, EKG, mammograficzne, cytologiczne, słuchu, znamion skórnych dermatoskopem, ciśnienia tętniczego i BMI, stężenia glukozy w surowicy, lipidogram itp. Porad udzielali specjaliści kardiologii, pulmonologii, onkologii, otolaryngologii, dietetyki, psychologii i rehabilitacji. Możliwość skorzystania z różnych badań diagnostycznych, które w normalnym trybie wymagałyby zapisania się i odbycia wielu wizyt w rozproszonych na terenie powiatu placówkach medycznych, przyciągnęła wielu chętnych. Była to unikalna okazja do badań profilaktycznych, skonsultowania dolegliwości i chorób przewlekłych u wybitnych ekspertów z wiodących ośrodków medycznych w kraju.

W ciągu dwóch dni wykonano 400 spirometrii, a pulmonolodzy IGiChP udzielili około 300 konsultacji. Przedstawiciele Centrum Onkologii przeprowadzili badanie dermatoskopem pod kątem nowotworów skóry blisko 240 osób i udzielili ponad 400 konsultacji z zakresu onkologii.

Propagowano Europejski Kodeks Walki z Rakiem, wyjaśniano, jak unikać zagrożeń prowadzących do chorób nowotworowych, wykonywano pomiar stężenia dwutlenku węgla
w wydychanym powietrzu, udzielano porad antynikotynowych, badano słuch oraz udzielano konsultacji w zakresie chorób wewnętrznych oraz dietetyki.

Liczna ekipa przyjechała z Instytutu Kardiologii w Warszawie, którego specjaliści pokazali holistyczne podejście do problemów chorób krążenia. Chętnych do przebadania nie tylko poddano ocenie kardiologicznej, ale określano również ich stan metaboliczny (pod kątem cukrzycy, otyłości itp.). Porad zdrowotnych udzielali dietetycy, psychologowie i rehabilitanci. Propagowano także aktywność fizyczną.

Stowarzyszenie chorych po transplantacji krzewiło ideę przeszczepiania narządów, w szczególności zwracając uwagę, jak niezwykłym darem dla człowieka chorego jest narząd od osoby zdrowej. W efekcie wiele osób, także minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski, podpisało zgodę na pobranie po śmierci tkanek i narządów do przeszczepu.

Na zakończenie odbył się piękny koncert zatytułowany „Tribute to Zbigniew Wodecki”. Płocką Orkiestrę Symfoniczną poprowadził Tomasz Szymuś, piosenki zaśpiewali Ania Rusowicz, Gaba Kulka, Ewa Uryga, Kuba Badach i Jacek Kotlarski.

Środowisko medyczne nie zapomina o swej misji – niezmiennie stara się pomagać ludziom. Tadeusz M. Zielonka, Warszawski Uniwersytet Medyczny

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum