26 czerwca 2023

„Mazowieckie” po raz siódmy

Prawie pół tysiąca osób wzięło udział w VII Mazowieckich Spotkaniach Stomatologicznych. Największa w Polsce konferencja naukowa samorządu lekarskiego zaczęła się w piątek 16 czerwca i trwała do niedzieli.

tekst Michał Niepytalski

Kilkudziesięciu wykładowców z całej Polski, konsultanci wojewódzcy i krajowi, prezesi towarzystw naukowych, zarówno wśród prelegentów, jak i słuchaczy oraz wystawcy – przedstawiciele największych firm z branży stomatologicznej – oto obraz VII Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych.

MSS są dzieckiem Komisji ds. Lekarzy Dentystów ORL w Warszawie, której członkowie w ramach działalności samorządowej robią wszystko, by wykonywanie trudnego zawodu stomatologa nieco ułatwić – mówił podczas otwarcia konferencji wiceprezes ORL ds. lekarzy dentystów Dariusz Paluszek.

Prezes ORL w Warszawie Piotr Pawliszak zapewniał w swoim wystąpieniu, że „Mazowieckie” są flagowym przedsięwzięciem naszej izby. – Nie zapominajmy, że współorganizatorem jest Warszawski Uniwersytet Medyczny. Uważam, że konferencja stanowi wzór współpracy samorządu ze środowiskiem akademickim – podkreślał.

MSS umożliwiają uzyskanie 25 pkt edukacyjnych, ale ich ranga znacznie wykracza poza wąsko rozumiane doskonalenie zawodowe. Są okazją do przedyskutowania wielu palących zagadnień z zakresu organizacji systemu opieki stomatologicznej i kwestii dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej oraz współpracy z innymi grupami zawodowymi. W rozmowie z miesięcznikiem „Puls” Dariusz Paluszek, odnosząc się do powstających właśnie regulacji prawnych powołujących do życia nowe zawody medyczne (w tym trzy związane bardzo ściśle z opieką dentystyczną), twierdził m.in., że to nieuchronna konsekwencja zmian paradygmatu zawodu lekarza dentysty. Staje się on zdaniem wiceprezesa bardziej zespołowy.

Prof. Dorota Olczak-Kowalczyk natomiast zaznaczyła, że choć finansowanie stomatologii z NFZ jest mizerne, akurat w jej dziedzinie – stomatologii dziecięcej, fundusze na zabiegi są. Niestety, pacjenci nie wykorzystują możliwości, jakie daje państwowa opieka stomatologiczna, co wynika z niewiedzy rodziców, a nawet części lekarzy. – W XXI w. dzieci nie powinny trafiać do gabinetów stomatologicznych z ropniami, przetokami wymagającym ekstrakcji, a nieraz hospitalizacji – przekonywała.

Warto dodać, że podczas konferencji odbyło się posiedzenie Komisji Stomatologicznej NRL, a do Serocka przybył także prezes NRL Łukasz Jankowski.

Wśród wykładowców znaleźli się m.in.: prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego WUM i konsultantka krajowa w dziedzinie stomatologii; prof. Agnieszka Mielczarek, prodziekan ds. kształcenia WLS WUM i konsultantka krajowa w dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją; dr hab. n. med. Mariusz Szuta, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii szczękowo-twarzowej; prof. Beata Kawala, konsultantka krajowa w dziedzinie ortodoncji; prof. Kazimierz Szopiński, kierownik Zakładu Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej WUM; prof. Jerzy Sokołowski, łódzki konsultant wojewódzki w dziedzinie protetyki stomatologicznej; prof. Andrzej Wojtowicz, kierownik Zakładu Chirurgii Stomatologicznej WUM; prof. Mariusz Lipski, prodziekan Wydziału Medycyny i Stomatologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego; dr hab. n. med. Ewa Czochrowska, prezes Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego.

Podczas konferencji wręczona została statuetka Grand Prix wystawców, którą w drodze głosowania przyznano firmie Arkona.

Organizatorami VII MSS byli: Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, Komisja ds. Lekarzy Dentystów ORL w Warszawie, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Wydział Lekarsko-Stomatologiczny WUM oraz CERMED Centrum Rozwoju Medycyny.