5 października 2017

Goniec Medyczny

Operacja rozszczepu kręgosłupa u płodu

Pionierską fetoskopową operację rozszczepu kręgosłupa
u 25-tygodniowego płodu przeprowadzili we wrześniu specjaliści z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Operacja trwała ponad 4 godz. Mama i maluch czują się dobrze.

Pionierskie operacje żołądka

W Szpitalu Miejskim im. F. Raszei w Poznaniu wykonano pierwsze w naszym kraju operacje zmniejszenia żołądka pionierską metodą przezustną, czyli bez otwierania jamy brzusznej. Zabiegom poddano trzech pacjentów.

Po studiach za 2 tys. zł miesięcznie

Lekarz rozpoczynający pracę za 160 godz. przepracowanych miesięcznie w szpitalu otrzymuje 2200 zł na rękę (sic!). To bardzo niskie wynagrodzenie, które łatwo może zniechęcić młodych do pozostania w kraju.

Czy lekarze szczepią się przeciwko grypie?

W sezonie 2016/2017 zaszczepienie się przeciw grypie zadeklarowało 32,2 proc. lekarzy i 19,9 proc. pielęgniarek. Najczęściej szczepili się pediatrzy (53,7 proc.) i lekarze rodzinni (52,1 proc.), a najrzadziej ortopedzi i psychiatrzy (17 proc.).

Pokolenie uzależnione od Internetu

Aż 8 na 10 uczniów pierwszych trzech klas szkoły podstawowej ma własny telefon, który łączy się z Internetem. Dzieci w tym wieku spędzają z telefonem około 2,5 godz. dziennie – wykazał sondaż przeprowadzony wśród rodziców przez firmy F-Secure i Polkomtel.

Nieznane nauce mikroorganizmy

Naukowcy ze Stanford University odkryli plejadę nieznanych gatunków zamieszkujących ciało człowieka (które stanowią aż 99 proc. wszystkich mikroorganizmów), m.in. bakterii spokrewnionych z pałeczkami E. coli i salmonelli. Według autorów odkrycie stworzy nowe możliwości badania chorób zakaźnych.

Porody rodzinne w W. Brytanii

Po dziesięcioleciach kampanii promującej „naturalne” domowe porody Royal College of Midwives po cichu się z niej wycofało – informuje serwis BBC News.

Ponad 4 tys. rezydentur „do rozdania”

W jesiennym postępowaniu kwalifikacyjnym zostanie przyznanych 4097 rezydentur dla lekarzy, w tym 1644 w dziedzinach priorytetowych, którymi są: choroby wewnętrzne, chirurgia ogólna i psychiatria.

Palenie tytoniu zabija

Światowa Organizacja Zdrowia ma poważne powody do walki z nikotynizmem za wszelką cenę. Rocznie ludzkość wypala 90 mld papierosów, a palenie tytoniu zabija 4 mln osób. W ciągu najbliższej dekady ta liczba się podwoi.

Naukowcy usunęli mutację z DNA

Amerykańskim naukowcom udało się usunąć z DNA ludzkich embrionów mutację genetyczną powodującą chorobę serca. Być może dzięki temu w przyszłości uda się zapobiec rozwojowi wielu chorób genetycznych.

Zaraźliwa cukrzyca?

Cukrzyca typu 2 może być skutkiem działania nieprawidłowych białek w trzustce, które przenoszą to schorzenie, podobnie jak priony zakażają chorobą Creutzfeldta-Jakoba czy tzw. chorobą szalonych krów. Sugerują to najnowsze eksperymenty na myszach i ludzkich tkankach. Autorami odkrycia są naukowcy z University of Texas w USA.

Czy to już koniec nieuczciwych praktyk związanych z suplementami?

Nowe zasady znakowania opakowań i ograniczenie inwencji reklamowej to kluczowe postanowienia opracowywanych właśnie przepisów.

Kontrola czasu pracy lekarzy

W około 23 proc. placówek skontrolowanych przez PIP pracodawcy nie zapewnili m.in. lekarzom, pielęgniarkom i diagnostom laboratoryjnym przepisowego odpoczynku dobowego, a w 11 proc. – tygodniowego. W niektórych przypadkach pracownicy medyczni świadczyli pracę po 14, 16, a nawet 24 godz. na dobę.

Pielęgniarz morderca w Niemczech

Skazany przed dwoma laty za zabicie dwóch pacjentów pielęgniarz Nils Hoegel jest obecnie podejrzany o zamordowanie co najmniej 84 osób – poinformowali śledczy. Oskarżony ujawnił, że zastrzyki, które robił pacjentom zazwyczaj podczas reanimacji, miały przywrócić ich do życia. Jako inny motyw zabójstw wymienił również nudę.

Otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia 16 różnych nowotworów

„Wiemy już, że otyłość jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju raka. Dotychczas stwierdzono, że ma ona związek z rozwojem 16 różnych rodzajów nowotworów” – czytamy na łamach czasopisma naukowego „Cancerg Prevention Research”.

O wolnym rynku w ochronie zdrowia

– W służbie zdrowia można zauważyć zbyt wiele wolnego rynku, co nie pomaga ani pacjentom, ani systemowi opieki – powiedział podczas jednego z paneli Forum Ekonomicznego w Krynicy minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. 

Lek. Jarosław Kosiaty

redaktor naczelny „Esculapa”

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum