27 lutego 2015

Beata Małecka-Libera – Nowo powołana sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, pełnomocnik rządu ds. projektu ustawy o zdrowiu publicznym

Doktor nauk medycznych, absolwentka Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Ma specjalizacje z dziedziny laryngologii i zdrowia publicznego. Od 1996 r. przez sześć lat była zastępcą dyrektora ds. lecznictwa, a następnie dyrektor naczelną. W latach 1994-1998 radna Dąbrowy Górniczej. Od 2005 r. jest posłanką na Sejm RP z ramienia PO. Od 2007 r. wiceprzewodnicząca Komisji Zdrowia, a od 2012 – przewodnicząca Podkomisji Stałej do spraw Zdrowia Publicznego. 7 stycznia 2015 r. została powołana na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, jako pełnomocnik rządu ds. projektu ustawy o zdrowiu publicznym.

Zgodnie z Zarządzeniem ministra zdrowia z 14 stycznia 2015 r. w sprawie zakresu czynności sekretarza stanu oraz podsekretarzy stanu w Ministerstwie Zdrowia (Dz.Urz. MZ z 2015 r., poz. 2), inicjuje, koordynuje i nadzoruje wykonywanie zadań przez Departament Pielęgniarek i Położnych oraz Departament Zdrowia Publicznego. Nadzoruje działalność jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministerstwo Zdrowia, tj.: Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie, Domu Lekarza Seniora im. dr. Kazimierza Fritza w Warszawie, Domu Pracownika Służby Zdrowia w Warszawie, Krajowego Biura do spraw Przeciwdziałania Narkomanii w Warszawie, Krajowego Centrum do spraw AIDS w Warszawie, Krajowego Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia w Łodzi, Krajowego Ośrodka Psychiatrii Sądowej dla Nieletnich w Garwolinie, Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym, Ośrodka Diagnostyczno-Badawczego Chorób Przenoszonych Drogą Płciową w Białymstoku, Ośrodka Readaptacyjno-Rehabilitacyjnego w Karczewie, Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie, Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Branicach, Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Gostyninie-Zalesiu oraz Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Starogardzie Gdańskim.
Źródło: http://www.mz.gov.pl


Beata Małecka-Libera powiedziała: Takie zadanie wyznaczyła mi pani premier

Czy na dobre rozpoczęła już Pani pracę w Ministerstwie Zdrowia? Czy już się Pani w nim zadomowiła?
Rozpoczęłam pracę 7 stycznia. Kilka dni pracy już za mną. Czy się zadomowiłam? To chyba za duże słowa. Zagłębiam się w tematykę, bo zdrowie publiczne to ogromny i szeroki temat. Wyzwanie, które postawiła przede mną pani premier, jest olbrzymie. Dotyczy nie tylko działań w obrębie Ministerstwa Zdrowia, ale także wymaga koordynacji i współpracy z innymi resortami. To jest dodatkowe wyzwanie. Pracę rozpoczął już specjalny zespół roboczy. Wraz z ekspertami będziemy przygotowywać projekt ustawy o zdrowiu publicznym, ale także harmonogram prac. Oczekiwania pani premier i moje także są takie, żeby w szybkim tempie przedstawić projekt ustawy, do uzgodnień i skierować go do Sejmu jako projekt rządowy. Wiem, że wszystkie osoby, które do tej pory pracowały nad dużymi projektami, a teraz nad tym są dobrze przygotowane do tego zadania, ponieważ dyskusje na temat tego, jak ta ustawa miałaby wyglądać trwały wiele miesięcy a nawet lat. Myślę, że prace te pójdą nam sprawnie i że szybko będziemy mogli przedstawić ten projekt.

Czy ta ustawa to Pani kluczowy projekt?
Tak. Takie zadanie wyznaczyła mi pani premier.

Czy ma już Pani pomysły na ustawę, jak ona ma wyglądać?
Oczywiście pomysły mamy. Nie tylko ja, wiele innych osób, które pracowały nad wcześniejszymi tematami związanymi ze zdrowiem publicznym. Wiemy, jaki kształt ma mieć ta. Niektóre kwestie wymagają większej uwagi i dyskusji, ale wiemy w którym kierunku chcemy podążać.(…)

Czy można, rzeczywiście, trzymać Panią za słowo, że ta ustawa do końca kadencji powstanie?
Tak, to moje zadanie i zrobię wszystko, by zostało zrealizowane.

Źródło: Medexpress, Alicja Dusza, 5.01.2015


Potrzebujemy bardzo konsekwentnej polityki zdrowotnej

Powiedziała pani podczas debaty „Priorytety 2015”, że ma swoją wizję systemu, jaka ona jest?
Dla mnie ochrona zdrowia jest tematem bardzo szerokim, w którym to mieści się opieka zdrowotna i wszystko to, co jest związane, co wpływa na naszą kondycję, aktywność i wreszcie na zdrowie. Natomiast obszar zdrowia publicznego, to nie tylko polityka zdrowotna, ale również jest to obszar środowiska, edukacji, aktywności fizycznej. Dlatego ważny jest narodowy program ochrony zdrowia, bo jest on zapisem strategii, priorytetów, które powinny być wytyczone dla państwa i które pokazują, w których obszarach powinniśmy zdecydowanie budować strategię zdrowotną, bo jest to największe wyzwanie dla społeczeństwa. Jeżeli będziemy konsekwentnie takie programy realizować przez wiele lat, bo w przeciągu roku, czy dwu lat niewiele się zmieni, to wtedy dopiero ten efekt zdrowotny dopiero pokaże rzeczywiste skutki dopiero po wielu latach. Potrzebujemy bardzo konsekwentnej polityki zdrowotnej.

A kim w takim razie jest pacjent, ten, powiedzmy uczestnik systemu – czy to ktoś już chory, czy każdy z nas, który może znaleźć się pod opieką medyczną?
Jestem lekarzem i dla mnie pacjent, to osoba, która wymaga wsparcia lekarskiego, ma jakieś objawy chorobowe, wymaga profilaktyki, a więc konkretnych działań. Natomiast ten, który w ogóle nie choruje, jest zdrowy, a aktywnie pracuje, to nie chciałabym go nazywać pacjentem. Natomiast jeżeli mówimy o systemie ochrony zdrowia, czyli bardzo szerokim pojęciu, to wtedy mówimy dopiero o nas wszystkich, bo wtedy mówimy o profilaktyce, promocji, zapobieganiu.
I to jest możliwe wtedy, gdy w tych wszystkich pracach aktywnie działa społeczeństwo.

Źródło: Menedżer Zdrowia, portal MZ-Top 10, JM|18.01.2015

Oprac. egw

Archiwum