16 czerwca 2010

Jubileusz podniebnych ratowników

Justyna Wojteczek

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe obchodzi w maju 10-lecie istnienia w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Z tej okazji w podwarszawskiej Jachrance zorganizowano uroczystość, na której gościli: minister zdrowia Ewa Kopacz wraz z trzema wiceministrami, przedstawiciele służb ratunkowych z całej Polski oraz pracownicy LPR.

Na tle innych podmiotów Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wyróżnia się niezwykłą dyscypliną i zaangażowaniem – mówiła Ewa Kopacz. Chwaliła Roberta Gałązkowskiego – pasjonata swojej pracy i oddanego firmie dyrektora jednostki. – My was w Ministerstwie doceniamy i po prostu lubimy – powiedziała. Wyraziła też wdzięczność lekarzom i ratownikom z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego za pomoc, w niezwykle trudnych i traumatycznych dniach w Moskwie, po katastrofie smoleńskiej. W ciągu kilku godzin nocnych, spośród personelu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, została wtedy sformowana ekipa, która towarzyszyła rodzinom tragicznie zmarłych ofiar katastrofy w Smoleńsku, zarówno podczas podróży, jak i identyfikacji zwłok.
– Mieliśmy wspaniałą szefową, która potrafiła stanąć na wysokości zadania – jako lekarz i jako minister – żeby wszelkie sytuacje, które nie powinny się zdarzyć, niwelować – powiedział Robert Gałązkowski, który jako ratownik uczestniczył wówczas w tej misji.

Podczas uroczystości nie zapomniano o Franciszce Cegielskiej, minister zdrowia w rządzie AWS, która 10 lat temu utworzyła SP ZOZ LPR, likwidując poprzednią strukturę.
To Franciszka Cegielska powołała, także 10 lat temu, Śmigłowcową Służbę Ratownictwa Medycznego (HEMS – Helicopter Emergency Medical Service) z jednolitymi procedurami dotyczącymi między innymi czasu gotowości do startu (w lotach na ratunek – 4 minuty od przyjęcia zgłoszenia) i standardem wyposażenia powietrznych karetek.

Dla LPR Ministerstwo Zdrowia kupiło najnowocześniejsze śmigłowce medyczne w Europie – Ewa Kopacz podpisała kontrakt na dostawę 23 nowych śmigłowców EC 135 i symulatora lotu.
Podczas uroczystości zasłużonym pracownikom wręczono odznaczenia państwowe a osobom związanym z ratownictwem i promującym jego ideę okolicznościowe medale. Jednym z nich została uhonorowana redaktor naczelna „Pulsu” Ewa Gwiazdowicz.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe prowadzi działalność w siedemnastu bazach stałych, w których stacjonują śmigłowcowe zespoły ratownictwa medycznego. Składają się z pilota, lekarza i ratownika medycznego lub pielęgniarki. Rocznie śmigłowcami wykonywanych jest ponad 6 tysięcy misji – lotów do wypadków, nagłych zachorowań oraz transportów medycznych między szpitalami. Pięć baz – m.in. warszawska – wyposażonych jest w śmigłowce EC 135, w pozostałych latają Mi-2 Plus. EC 135 odległość 80 km pokonuje w około 20 minut, a przy lotach do zdarzenia załoga startuje, zgodnie ze wspomnianą procedurą, w cztery minuty po wypowiedzeniu słów: „Zlecenie przyjąłem, godzina…”.

Więcej informacji o Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym na stronie: http://www.lpr.com.pl

Archiwum